Sigesbeckia orientalis L. (Sarıteçan) bitkisinin farklı çözücülerde hazırlanmış özütlerinin antioksidan içeriğinin ve aktivitesinin araştırılması
Investigation of antioxidant content and activity of extracts of Sigesbeckia orientalis L. (Sarıteçan) plant prepared in different solvents
  1. Tez No: 879866
  2. Yazar: ZEYNEP BAKAN MEYDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Artan çevre kirliliği, gelişen teknoloji, çeşitli kimyasal atıklar gibi birçok çevresel faktörler hücresel yapılarda serbest radikallerin oluşumuna neden olmaktadır. Oluşan serbest radikaller biyomoleküller ile etkileşime girerek birçok kronik hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Serbest radikallerin etkilerini engellemek adına antioksidanlar kullanılmaktadır ve bu antioksidanlar vücutta doğal olarak meydana gelebildiği gibi bitkisel kaynaklardan da elde edilebilmektedir. Tezimize konu olan Sigesbeckia Orientalis bitkisi ülkemizde özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde yaygın olan bir bitki türüdür. Bu doğrultuda tez çalışmasının amacı Sigesbeckia Orientalis bitkisinin etanol, metanol, etil asetat ve su ile hazırlanan özütlerinde antioksidan içeriğinin ve aktivitesinin belirlenmesidir. Kullanılan bitki Rize' nin İkizdere ilçesinden temin edilmiştir. Farklı bitki özütlerinin toplam fenolik madde miktarı, toplam flavonoid miktarı, FRAP aktivitesi, CUPRAC aktivitesi, DPPH radikali temizleme kapasitesi ölçümleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Sigesbeckia Orientalis bitkisinin metanolik ekstraktında toplam fenolik madde miktarı, toplam flavonoid miktarı, FRAP aktivitesi, CUPRAC aktivitesi, DPPH radikali temizleme kapasitesi ölçümlerinde en yüksek antioksidan içerik ve kapasiteye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Çıkan bu yüksek antioksidan içerik ve kapasite tedavi edici bir role sahip olabileceğini kanıtlamıştır. Sigesbeckia Orientalis bitkisinin çok sayıda hastalık tedavisi için umut verici bir yöntem olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many environmental factors such as increasing environmental pollution, developing technology, various chemical wastes cause the formation of free radicals in cellular structures. Free radicals interact with biomolecules and cause many chronic diseases. Antioxidants are used to prevent the effects of free radicals and these antioxidants can occur naturally in the body or can be obtained from plant sources. Sigesbeckia Orientalis plant, which is the subject of our thesis, is a common plant species in our country, especially in the Eastern Black Sea region. Accordingly, the aim of this thesis is to determine the antioxidant content and activity of Sigesbeckia Orientalis plant extracts prepared with ethanol, methanol, ethyl acetate and water. The plant used was obtained from İkizdere district of Rize. Total phenolic content, total flavonoid content, FRAP activity, CUPRAC activity, DPPH radical scavenging capacity of different plant extracts were measured. As a result of the studies, it was observed that the methanolic extract of Sigesbeckia Orientalis plant had the highest antioxidant content and capacity in the measurements of total phenolic content, total flavonoid content, FRAP activity, CUPRAC activity, DPPH radical scavenging capacity. This high antioxidant content and capacity proved that it may have a therapeutic role. It has been determined that Sigesbeckia Orientalis plant can be a promising method for the treatment of many diseases.