Ortognatik cerrahi geçirmiş sınıf II ve sınıf III dentofasiyal deformiteli hastaların operasyon sonrası memnuniyet durumlarının karşılaştırılması
Comparison of the post-operation satisfaction status of class II and class III dentofacial deformity patients who have had orthognatic surgery
  1. Tez No: 879867
  2. Yazar: AZAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ATALI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na çenelerinde deformite şikayetiyle başvuran hastalara uygulanan ortognatik cerrahi operasyonu geçirmiş sınıf II ve sınıf III hastaların operasyon sonrası memnuniyet durumlarının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi bölümünde, aynı ekip tarafından 2018 Ocak-2022 Aralık arasında ameliyat geçirmiş, ameliyatının üzerinden en az 6 ay geçmiş sistemimizde kayıtlı 97 ortognatik cerrahi hastasının ameliyat sonrası memnuniyet düzeylerinin, başlangıç deformite sınıfı ile olan ilişkisini incelemek adına, anketler e-posta yolu ile hastalara ulaştırılmıştır. İki anketi de eksiksiz tamamlayan hastalar arasında Sınıf II ve Sınıf III deformiteli hastalar iki gruba ayrılacak ve gruplar arası memnuniyet seviyesinin istatistiksel verileri araştırılmıştır. Bulgular: Eğitim durumuna göre 5.soruya verilen yanıtların sıklığı incelendiğinde ilkokul olanların %20'si nötr, %80'i olumlu, lise mezunu olanların %0'ı nötr, %100'ü olumlu, üniversite mezunu olanların %0'ı nötr, %100'ü olumlu, yüksek lisans olanların %11,1'i nötr, %88,9'u olumlu, cevabını vermişlerdir. Eğitim durumuna göre 5.soruya verilen yanıtların arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır (p= 0,02). Burada üniversite mezunları ile ilkokul ve yüksek lisans mezunları arasında farklılık görülmüştür. Sonuç: Ortognatik cerrahi sonrası iyileşme sürecinden memnun olan hastalar, tekrar operasyon düşüncesine olumlu yaklaşmaktadırlar. Operasyon sonrası hastaların büyük çoğunluğunun yüksek memnuniyet gösterdiği gözlemlenmiştir. Çalışmamızın daha anlamlı istatistiksel sonuçlara ulaşabilmesi için, örneklem sayısının artırılması ve ameliyattan sonra geçen süre, yaş, meslek gibi faktörlerin standardize edildiği çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to compare the post-operative satisfaction levels of class II and class III patients who underwent orthognathic surgery performed on patients who applied to Marmara University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery with complaints of deformity in their jaws. Materials and methods: In order to examine the relationship between the postoperative satisfaction levels and the initial deformity class of 97 orthognathic surgery patients registered in our system, who underwent surgery by the same team between January 2018 and December 2022 in the Department of Oral and Maxillofacial Surgery at Marmara University, and who have been registered in our system for at least 6 months since their surgery, the surveys will be conducted. It is aimed to be delivered to patients via e-mail. Patients who have completed the surveys in full will be divided into two groups based on Class II and Class III deformities, and their satisfaction levels will be statistically compared. Results: When the frequency of answers given to the 5th question according to education level is examined, 20% of those who are primary school are neutral and 80% are positive, 0% of those who are in high school are neutral and 100% are positive, 0% of those who are at university are neutral and 100% are positive. The answer was positive, 11.1% of those with a master's degree answered neutral, and 88.9% answered positively. There is a statistically significant difference between the answers to question 5 according to education level (p = 0.02). Here, a difference was observed between university graduates and primary school and master's degree. Conclusion: Patients who are satisfied with the recovery process after orthognathic surgery are positive about the idea of reoperation. It was observed that the majority of patients showed high satisfaction after the operation. In order for our study to reach more meaningful statistical results, the number of samples should be increased and it should be supported by studies in which factors such as time after surgery, age, and profession are standardized.