Orta ve ileri evre glokomlu gözlerin takibinde optik koherens tomografi anjiografinin yeri
The place of optical coherence tomography angiography in the follow-up of eyes with intermediate and advanced stages glaucoma
  1. Tez No: 879916
  2. Yazar: GÖKÇE AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZAR DEMİROK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Orta ve ileri evre glokomlu gözlerin takibinde optik koherens tomografi anjiografi (OKTA)'nin yeri ve önemini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli retro-prospektif çalışmaya Ekim 2023- Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran orta evre glokom tanılı 13, ileri evre glokom tanılı 19 hasta olmak üzere toplamda 32 hastanın 32 gözü dahil edilmiştir. Yapılan detaylı oftalmolojik muayeneyi takiben tüm hastalara optik koherens tomografi (OKT) ile AngioVue (RTVue-XR, Fremont, California, ABD; yazılım versiyonu 2017.1.0.151) cihazı kullanılarak makula 6x6 mm retinal anjiyografi ve optik sinir başı ortalanarak 4.5x4.5 mm disk anjiyografisi çekildi. 24-2C ve 10-2 görme alanı testi (Humphrey Field Analyzer II 750 Automated Perimetry, Carl Zeiss Meditec) uygulandı. Toplam 9 ay boyunca, 3 aylık takiplerde tetkiklerin tümü tekrarlandı. Takiplerde makula ve optik disk vasküler dansitelerindeki değişim incelendi ve bu değişimin diğer yapısal ve fonksiyonel test paremetrelerinin değişimiyle korelasyonları değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the place and importance of optical coherence tomography angiography (OCTA) in the follow-up of eyes with intermediate and advanced stage glaucoma. Materials and Methods: In this single-center retro-prospective study, 32 eyes of a total of 32 patients, 13 patients diagnosed with intermediate-stage glaucoma and 19 patients diagnosed with advanced-stage glaucoma, who applied between October 2023 and June 2024, were included. Following a detailed ophthalmological examination, all patients underwent optical coherence tomography (OCT) and macular 6x6 mm retinal angiography using the AngioVue (RTVue-XR, Fremont, California, USA; software version 2017.1.0.151) device and a 4.5x4.5 mm disc centered on the optic nerve head. angiography was taken. 24-2C and 10-2 visual field tests (Humphrey Field Analyzer II 750 Automated Perimetry, Carl Zeiss Meditec) were performed. All examinations were repeated at 3-month follow-ups for a total of 9 months. During follow-up, the changes in macular and optic disc vascular densities were examined and the correlations of this change with the changes in other structural and functional test parameters were evaluated. Statistical analysis of the data obtained was performed using SPSS 22.0 program.