Keratokonus hastalarında korneal kollajen çarpraz bağlama sonrası kornea aberasyonlarında, görme keskinliğinde ve korneal topografi değerlerindeki değişiklikler
Changes in corneal aberrations, corneal topography and visual acuity values after corneal collagen-cross linking in patients with keratoconus
- Tez No: 879917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVİN ŞİNGAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalışmamızdaki amacımız, keratokonus tanısı alan hastaların korneal kollajen çarpraz bağlama (CXL) öncesi ve sonrası görme keskinliği, topografik değerler ve korneal aberasyon değerlerini karşılaştırmak, etkilenen aberasyonların ve topografik değerlerin görme keskinliği üzerindeki etkisini belirlemeye çalışmaktır. Gereç ve Yöntem: 2013 Mart - 2023 Ekim tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göz Hastalıkları Kliniği'nde keratokonus tanılı 40 hastanın CXL tedavisi öncesi ve sonrası 1. 3. ve 6. aylarındaki muayene bulguları, dosya kayıtları ve topografik değerleri retrospektif olarak incelendi. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında, tüm istatistiksel araştırmalar %95 güven aralığında ve p0.05) Topografide ön yüzey K1, K2, Km, Q değeri, Kmax, ön elevasyon değerlerinde işlem sonrası istatistiksel olarak anlamlı düşüş görülmüştür.(sırasıyla; p=0,049, p0,05). Sonuç: Keratokonus hastalığında CXL etkili bir tedavidir. Korneanın daha stabil ve daha düz halini korumaya yardımcı olmaktadır. CXL tedavisi görme keskinliğinde artışa, topografik değerlerde düzelmeye ve yüksek sıralı aberasyonlarda düşüşe katkı sağlamaktadır. Bulgularımızı desteklemek için farklı hızlandırılmış CXL ayarları kullanarak daha uzun süre takipli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the visual acuity, topographic values and corneal aberration values of patients diagnosed with keratoconus before and after corneal collagen cross linking (CXL) treatment, and to try to investigate the effect of the affected aberrations and topographic values on visual acuity. Materials and Methods: Clinical examination findings, file records and topographic evaluations of 40 patients diagnosed with keratoconus at the Ankara Health Application and Research Center Cornea Unit of the University of Health Sciences between March 2013 and October 2023, before and after CXL treatment, were retrospectively examined in the 1st, 3rd and 6th months. Statistical analyses were performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) version 22, with all statistical tests evaluated at a significance level of p0.05). In topography, a statistically significant decrease was observed in anterior surface K1, K2, Km, Q value, Kmax and anterior elevation values after the procedure (p=0.049, p0.05). Conclusion: CXL is an effective treatment for keratoconus. It helps maintain a more stable and flatter state of the cornea. CXL treatment contributes to an increase in visual acuity, improvement in topographic values and a decrease in higher order aberrations. Prospective studies with longer follow-up using different accelerated CXL settings are needed to support our findings.