Gut hastalığında kinezyofobi, santral sensitizasyon ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of kinesiophobia, central sensitization and associated factors inpatients with gout
- Tez No: 879929
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN KOZANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SARIYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gut hastalarında kinezyofobi ve santral sensitizasyon sıklığını belirlemek, kinezyofobi ve santral sensitizasyonun klinik parametrelerle olan ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma kriterlerini karşılayan gut hastalarıyla yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sağlıklı yetişkinler çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcılar Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Santral Sensitizasyon Ölçeği (SSÖ), Kısa Form-36 (SF-36), Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (IPAQ-SF) ile değerlendirildi. Hastalarda ayrıca hastalıkla ilişkili klinik parametreler, Gut Aktivite Skoru (GAS) ve Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 77 gut hastası ve 77 sağlıklı yetişkinden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Gut hastalarının % 62,3'ünde kinezyofobi, % 33,8'inde santral sensitizasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the prevalence of kinesiophobia and central sensitization in patients with gout and to determine the association of kinesiophobia and central sensitization with clinical parameters. Materials and Methods: Age- and gender-matched healthy adults with gout disease who met the study criteria were included in the study. All participants were assessed by using Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK), Central Sensitization Inventory (CSI), Short Form-36 (SF-36), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF). Disease-related clinical parameters, Gout Activity Score (GAS) and Health Assessment Questionnaire (HAQ) were also recorded in the patient group. Results: The study included 77 gout patients and a control group of 77 adults. Kinesiophobia was found in 62.3 % and central sensitization in 33.8 % of gout patients.