Oksetan esaslı katyonik foto-kürlenebilen hidrofobik kaplamalar
Oxetane-based cationic photo-curable hydrophobic coatings
- Tez No: 879935
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda oldukça fazla sayıda hidrofobik, su ve/veya yağ tutmayan kaplamalar konusunda yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Her ne kadar literatürde çok yüksek su/yağ iticiliğe ulaşılmış kaplama malzemeleri geliştirilmiş olsa da kullanılan yöntemler ya her yüzeye uygulamak için uygun olmamakta, ya yüksek maliyetli kaplama/hazırlama tekniklerine ihtiyaç duymakta, ya çok aşamalı ve uzun süren kaplama işçiliği gerektirmekte ya da çok maliyetli malzemelere gereksinim duymaktadır. Diğer taraftan iyi yapışma ve transparanlık ise bir diğer sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada literatürdeki çalışmalara alternatif olarak basit, kolay hazırlanabilen bir kaplama malzemesi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada hidrofobik, kolay temizlenebilen ve leke tutmama özelliklerine sahip kaplamaların hazırlanması ve spreyleme yöntemi kullanarak cam yüzeylerin kaplanması hedeflenmektedir. Bu çalışmada solvent içermeyen ve sprey ile uygulanabilen foto-kürlenebilen kaplama malzemesi geliştirmek için yüksek kürlenme hızı ve düşük viskozite özelliklerine sahip olduğu bilinen mono ve difoksiyonel oksetan monomerleri kullanılmıştır. Leke önleyici kaplamaların hazırlanması için: florlu alkoller/sürfaktanların kullanımı, polidimetilsiloksan, hidrofobik silika nanopartiküllerin kullanımı, modifiye edilmiş içi boş silika nanopartiküllerin ve modifiye edilmiş polihedral oligomerik silseskioksan kullanılarak beş farklı yöntem uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been extensive research on hydrophobic coatings that repel water and/or oil. Although the literature reports coating materials with very high water/oil repellency, the methods used are either not suitable for application on all surfaces, require expensive coating/preparation techniques, involve multi-step and time-consuming coating processes, or necessitate the use of costly materials. Additionally, good adhesion and transparency pose further challenges. In this study, we aim to develop a simple, easily prepared coating material as an alternative to the existing literature. The goal is to prepare hydrophobic, easy-to-clean, and stain-resistant coatings and apply them to glass surfaces using a spray method. In this project, we have utilized mono and difunctional oxetane monomers, known for their high curing speed and low viscosity, to develop a solvent-free, sprayable, photo-curable coating material. In addition, different strategies were employed to prepare anti-smudge coatings: the use of fluorinated alcohols/surfactants, polydimethylsiloxane, hydrophobic silica nanoparticles, modified hollow silica nanoparticles, modified polyhedral oligomeric silsesquioxanes.