Dibenzophenazine and quinoxaline derivatives as novel visible photosensitizers for diaryliodonium salts
Dibenzo[a,c]fenazin ve kinokzalin grubuna sahip olan monomerlerin fotosensitizer olarak, difeniliyodonyum fotobaşlatıcısı ile fotopolimerizasyonları
- Tez No: 305632
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE, YRD. DOÇ. DR. UMUT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada fotobaşlatıcı katyonik polimerizasyonun gün ışığında gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Donör olarak EDOT ve tiyofen ve akseptör olarak ?dibenzo[a,c]fenazin? ve ?kinokzalin? grubuna sahip olan monomerler oksiran ve vinil monomerlerinin fotobaşlatici katyonik polimerizasyonunda sensitizer görevi yapmıştır. Sensitizerlerin spektroskopik çalışmaları sırasında maksimum soğurma dalga boyu değeri ve UV-Vis-NIR bölgelerindeki soğurma bantları incelenmiştir. Floresans çalışmaları sırasında ise yine maksimum soğurma dalga boyu değeri ölçülmüş ve Stern Volmer grafiği çizilmiştir. Yapılan çalışmada ?dibenzo[a,c]fenazin? ve ?kinokzalin? esaslı farklı donör gruplar içeren monomerler fotosensitizer olarak, difeniliyodonyum hegzaflorofosfat (Ph2I+PF-6) fotobaşlatıcısı kullanılarak epoksit ,Okseten ve vinil monomerlerinin UV ve görünür bölgede irradyasyonla fotopolimerizasyonları gerçekleştirilmiştir. Oda sıcaklığında gerçekleşen bu polimerizasyon Optik Pirometre cihazıyla gözlemlenmiştir. Buna ek olarak monomerlerin güneş ışığında fotopolimerizasyonları da gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the use of visible light in photoinitiated cationic polymerization. Photoinitiated polymerization of oxiranes, vinyl ethers, and other vinyl monomers was achieved. In doing so, (2-(2,3 dihydrobenzo [b][1,4]dioxin-6-yl)-3-(2,3-dihydrobenzo[b]-[1,4]dioxin-7-yl)-5-(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)-8-(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-7yl) quinoxaline) (DBQEd) and poly(2,3,5,8-tetra(thiophen-2-yl)quinoxaline) (TTQ), two dibenzo[a,c]phenazine derivatives; 10,13-bis(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)dibenzo[a,c] phenazine (PHED) and 10,13-bis(4-hexylthiophen-2-yl)dibenzo[a,c]phenazine (PHEHT) were utilized as the photosensitizers for diaryliodonium salt photoinitiators. Novel dyes based on the dibenzo[a,c]phenazine and quinoxaline skeleton were shown to be efficient in carrying out the cationic photopolymerizations of a wide variety of epoxide, oxetane, and vinyl monomers at room temperature upon irradiation with long-wavelength UV and visible light. The polymerizations were initiated at room temperature in the presence of diphenyliodonium hexafluorophosphate (Ph2I+PF-6) and monitored by optical pyrometry (OP). The photopolymerization of an epoxide monomer via solar irradiation was also demonstrated.