Silajlık mısır (Zea mays L.)'da farklı çapraz ekim yöntemlerinin verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different cross planting methods on yield and quality in silage maize (Zea mays L.)
  1. Tez No: 879952
  2. Yazar: KEMAL ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma; 2023 yılı vejetasyon döneminde, Sakarya ili iklimsel şartlarında, tesadüf blokları deneme planına göre, 3 tekrarlı olarak yürütülmüştür. 5 ayrı ekim yönteminin uygulandığı araştırmada; geleneksel 15×70 cm ekim şekline alternatif olarak, 20+50 cm sabit sıra arası mesafesine sahip çapraz ekim yönteminde 4 farklı sıra üzeri uzunluğun (15, 20, 25 ve 30 cm) verim ve kaliteye etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the vegetation period of 2023, in the climatic conditions of Sakarya province, according to the coincidence blocks experiment plan, with 3 replications. In the research where 5 different sowing methods were applied; the effect of 4 different row lengths (15, 20, 25 and 30 cm) on yield and quality in the cross sowing method with a fixed row spacing of 20+50 cm as an alternative to the traditional 15×70 cm sowing method was investigated.