Peripheral learning technique in English language teaching: Current perspectives from primary and lower secondary schools in Türkiye
İngiliz dili eğitiminde çevresel öğrenme tekniği: Türkiye'deki ilkokul ve ortaokulların güncel durumu
  1. Tez No: 879964
  2. Yazar: BEYZA NUR KAVLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Telkin Yöntemi'nin (Desuggestopedia) bir parçası olan çevresel öğrenme tekniği, öğrencilerin zamanlarının çoğunu geçirdikleri okul ortamlarında kullanılmaktadır. İngilizce öğreniminde çevresel öğrenme tekniğinin etkili olduğu alanda yaygın olarak kabul görmektedir. Ancak çevresel öğrenme tekniğinin gerçek okul ortamında uygulanmasını araştıran daha önce yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Dolayısıyla bu çalışma, İngiliz diline yönelik çevresel öğrenme materyallerinin uygulanması açısından ilk ve ortaöğretim okul ortamlarının mevcut durumlarını ve potansiyellerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda öğrenci ve öğretmenlerle yapılan görüşmelerle bu sürece etki eden faktörlerin ve zorlukların araştırılması amaçlanmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden, vaka çalışması benimsenmiştir. Uygulama örnekleri fotoğraflanmış ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan nitel verileri analiz etmek için MAXQDA kullanılmıştır. Sonuçlar çoğu okulun kendi ortamlarında çevresel öğrenme materyallerini uyguladığını göstermektedir. Detaylı incelendiğinde kelime içeriğine sahip, hazır ve kalıcı materyaller ön plandaydı. Sınıflardansa koridorların, merdiven, tavan, zemin ve kapıların yanı sıra duvarların daha yaygın olarak kullanıldığı ortaya konmuştur. Birlikte ele alındığında, bu bulgular okul ortamlarının alanındaki metodolojik uygulamaları ve çağdaş eğilimleri takip ettiğini göstermektedir. Öte yandan, mateeryallerde hatalar ve kötü şartlarda olan materyaller tespit edilmiştir. Çalışma, uygulamanın planlama, oluşturma ve sergileme olarak üç ana adımını ortaya çıkarmışıtr. Uygulama üzerinde etkili olan tek faktörün öğretmen motivasyonu olduğu, bunun da öğrencilerin motivasyonundan, okul yönetiminden veya öğretmenlerin pedagojik bilgisinden etkilendiği bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin çoğu bu materyallerin yerleştirilmesinden yararlanmış ve kendi kendine öğrenme amacıyla ya da tesadüfen bunlardan faydalandıklarını paylaşmışlardır. Öğretmenler, materyallerden, öğrenciden veya okul yönetiminden kaynaklanan memnuniyetsizliklerin yanı sıra, öğretmenden kaynaklanan engellemeler ve okuldan kaynaklanan engelleri de tanımlamışlardır. Bu materyallerin bulunmamasının nedenleri arasında okul yönetimi, öğretmen veya okul organizasyonu ile ilgili faktörler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Peripheral learning technique, as part of Desuggestopedia, has been used in school settings where students spend most of their times. It is widely accepted peripheral learning technique is effective in English language learning. However, there were no previous study exploring its real-life implementation. Thus, this study aims to discover current situations and potentials of primary and lower secondary school settings in terms of the implementation of peripheral learning materials for English language. At the same time, factors and challenges are aimed to be investigated through interviews conducted with students and teachers. A qualitative case-study was adopted. The implementation cases were photographed, and semi-structured interviews were conducted. MAXQDA was used to analyze the collected qualitative data. The results showed that most schools implemented peripheral learning materials into their settings. When investigated in detail, vocabulary content, readymade and permanent materials were dominant. Meanwhile, corridors, rather than classrooms, and walls, beside stairs, ceiling, floor and doors, are used. Taken together, these findings suggest that school settings are following methodological implications and contemporary trends in the field while broadening peripheral learning material implementation examples. On the other hand, errors and poor conditions are present. The study revealed the main three steps of the implementation as planning, creating and display. It was found that the only factor that has an impact on implementation is teacher motivation, which is affected by students' motivation, school administration or teachers' pedagogical knowledge. Moreover, most of the students took advantage of the placement of these materials and shared that they benefit from them with a self-directed learning purpose or incidentally. Teachers describe materials' dissatisfaction related to material, student, or school administration, as well as teacher-related inhibitions and school-related handicaps. The reasons behind the absence of these materials were found to be factors related to school administration, teacher or school organizational.