Radar uzaktan algılama verisi kullanılarak yüzey yer değiştirmelerinin zamansal olarak izlenmesi
Using radar remote sensing data for temporal monitoring of surface displacements
- Tez No: 880006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yer kabuğunda oluşan kırılmalardan kaynaklı meydana gelen depremler can ve mal kaybına yol açan doğal afet türüdür. Depremler aynı zamanda zemin yüzeyinde yer değiştirmelere neden olmaktadır. Kuzey Anadolu Fay Hattı, Batı Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alan Türkiye'de sürekli yer hareketleri yaşanmaktadır. 24 Ocak 2020 tarihinde Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Elâzığ Sivrice bölgesinde meydana gelen depremin yer değiştirme miktarı, birçok RADAR verisi ile Persistent Scatterer Interferometry (PSI) Analizi uygulanarak hesaplanmıştır. Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7,7M büyüklüğündeki Pazarcık ve 7,6 M büyüklüğündeki Elbistan depremleri ve öncesinde meydana gelen artçı depremlerin Sivrice bölgesinde oluşturduğu yer değiştirme miktarı DInSAR analizi ile elde edilmiştir. Tez çalışması sonucunda Sivrice depreminin yüzeyde oluşturduğu etkileri, PSI analizinin depremden öncesinde ve sonrasında meydana gelen artçıların yüzeydeki etkisinin ve sürecin takip edilmesinde etkin rol oynadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes caused by fractures in the Earth's crust are a natural disaster type that leads to loss of life and property. Earthquakes also cause displacement of the ground surface. Turkey, located on the North Anatolian Fault Line, West Anatolian Fault Line, and East Anatolian Fault Line, experiences continuous ground movements. The amount of displacement caused by the earthquake in the Elâzığ Sivrice region on the East Anatolian Fault Line on January 24, 2020, was calculated using various RADAR data and Persistent Scatterer Interferometry (PSI) Analysis. The amount of displacement caused by the aftershocks in the Sivrice region following the earthquakes in Pazarcık with a magnitude of 7.7M and Elbistan with a magnitude of 7.6M on February 6, 2023, and preceding aftershocks was obtained through DInSAR analysis. As a result of the thesis study, it was concluded that PSI analysis played an effective role in monitoring the surface effects of the Sivrice earthquake and the effects of aftershocks before and after the earthquake on the surface.