Çağdaş sanatta yeni bir yönelim: Sürdürülebilir sanatın sanat eğitimindeki yeri
A new tendency in contemporary art: The place of sustainable art in art education
- Tez No: 880060
 - Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sürdürülebilirlik çok boyutlu bir kavram olarak çağımızın ve geleceğin en temel problemleri arasında yer almaktadır. Sürdürülebilirliğin anlatım yöntemi olarak sanatla ifade edilişi çağdaş sanatta yeni kavram ve yaklaşımların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Hazırlanan bu tez çalışmasında;“Sürdürülebilir Sanat”kavramının çağdaş sanat pratikleri içinde yeni bir eğilim olarak ortaya çıkışı, hangi kaygıları içerdiği, amacının ne olduğu, içerik olarak neyi ortaya koyduğu ve Sanat Eğitimi içerisindeki yeri ve önemi araştırılmaktadır. Araştırmanın başlangıç adımı olarak, çağdaş sanatın ve sürdürülebilirliğin tanımlanması disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınmıştır. Sürdürülebilirlik ve sanat arasındaki ilişki irdelenip, güncel Sürdürülebilir Sanat eserleri örnekleri üzerinden bu kavramın yapısı ve uygulama alanları incelenmiştir. Sürdürülebilir Sanat kavramının Sanat Eğitimi bağlamında değerlendirilmesine yer verilip, Sanat Eğitimi arasındaki dinamik ilişki, rolü ve önemi analiz edilmiştir. Araştırmanın ikinci basamağında, Sürdürülebilir Sanat'ın daha kapsamlı çözümlenmesi hususunda çalışmanın ölçüt örneklemini Sürdürülebilir Sanat yaklaşımlarını benimseyen ve deneyimleyen sanatçı, akademisyen, mimar, müsteşar ve koleksiyonerler oluşturmaktadır. Katılımcıların görüş ve deneyimleri yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilen verilerle ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile irdelenip sonuca dökülmüştür. Elde edilen bulgulardan yola çıkılarak, Sürdürülebilir Sanat kavramının Sanat Eğitimi içerisindeki önemi ve gerekliliği çeşitli perspektiflerden açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a multidimensional concept, sustainability is among the most fundamental problems of our age and the future. The expression of sustainability through art as a method of expression has led to the emergence of new concepts and approaches in contemporary art. In this thesis, the emergence of the concept of“Sustainable Art”as a new trend in contemporary art practices, what concerns it involves, what its purpose is, what it reveals in terms of content, and its place and importance in Art Education are investigated. As an initial step of the research, the definition of contemporary art and sustainability is addressed with an interdisciplinary approach. The relationship between sustainability and art is examined, and the structure and application areas of this concept are examined through examples of contemporary Sustainable Art works. The concept of Sustainable Art is evaluated in the context of Art Education and the dynamic relationship between Art Education, its role and importance are analyzed. In the second step of the research, in order to analyze Sustainable Art more comprehensively, the criterion sample of the study consists of artists, academicians, architects, undersecretaries, and art collectors who adopt and experience Sustainable Art approaches. It is aimed to reveal the views and experiences of the participants with the data obtained as a result of the interviews conducted with semi-structured interview questions. The data obtained from the interviews were analyzed and concluded with descriptive analysis method. Based on the findings, the importance and necessity of the concept of Sustainable Art in Art Education is explained from various perspectives.