Gelecek vizyonu kapsamında 21. yüzyılda tasarlanmış konut projelerine kullanıcı odaklı eleştirel bir yaklaşım
An user oriented critical approach to residential projects designed in 21st century in scope of future vision
- Tez No: 386130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİDEM TUNCEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
21. yüzyılda bilim ve teknolojinin ivme kazanmasıyla bilgi akışının ve iletişimin hızlanması, tıp sektörünün gelişimiyle daha uzun ömürlü ve sağlıklı bireylerin yetişmesi, demografik verilere de yansıyan küresel nüfus artışıyla şehirlerin büyümesi, kadının iş hayatında baskınlaşan konumu, çevresel faktörler doğrultusunda farkındalığın öne çıkmasıyla oluşan ekolojik eğilimler ve sürdürülebilirliğin bir zorunluluk haline gelmesi sosyal yaşamı, aile yapısını, tüketim alışkanlıklarını, iş ve eğitim dünyasını etkilemekte; bireylerin yaşam biçimlerinde değişimlere ön ayak olmaktadır. Söz konusu değişimler ileriye dönük bakış açılarına tesir ederek gelecek vizyonu kurgularının oluşumunda rol oynamaktadır. Bireylerin ve yaşam biçimlerinin değişimi konut yaşamını da etkilemektedir. Günümüzde kurgulanan gelecek vizyonu kapsamında hareketlilik, etkileşim, uyumlanabilirlik, kişiselleştirilebilirlik, yerellik, küresellik, üretkenlik ve çeşitlilik kavramları öne çıkmaktadır. İleriye dönük tasarımların tutarlı bir şekilde değerlendirilebilmesi için yakın gelecekte varlık gösterecek ev sakini profilleri ve konut yaşamına yönelik değişimler aktarılmıştır. Yeni yaşam biçimlerinin geleceğe yönelik olarak kullanıcının konut ile ilişkisinden doğan ihtiyaçları da dönüştürdüğü görülmüştür. Bu doğrultuda konut mekanında çok yönlü esenlik, güvenlik için tasarruf, özgün topluluklar oluşturmak, bağımsızlık ve bağlanabilirlik, dijital duyumsama ve etkileşim, hareket mülkiyeti ve gönüllü mülksüzleşme, katkıda bulunarak kendini ifade etme başlıkları altında yeni ihtiyaçlar ve beklentiler saptanmıştır. Geleceğe yönelik tasarlanmış çağdaş konut projeleri irdelenerek, gelecek vizyonunda öne çıkan kavramlar ile kullanıcı ihtiyaçlarından oluşan kriterler doğrultusunda, esnek, sürdürülebilir, duyumsayan ve tepki veren mimarlık bağlamında ve yapısal özellikleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Günümüzde konut yaşamına yönelik görülen değişimlerin yakın gelecekte yaygınlaşıp somutlaşmasıyla konut tasarımının hem kavramsal hem de yapısal olarak tekrar ele alınmasının bir zorunluluk haline geleceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 21st century the factors which are created by the accelerated flow of information and rapid communication through the progress on science and technology, innovations on medical science that allow healthy, long lasting lives, rapid increase of global population which causes uncontrolled growth of cities, stronger position of women in business, ecological awareness and necessity of sustainability effect the social life, structure of the family, consumption behaviors, business and education; initiate transformation on lifestyles. Transformations of lifestyles alters the residential life. Mentioned changes also influences the perspectives of the future visions. Contemporary future visions reflect the concepts of mobility, interaction, adaptation, customization, localness, globalization, productivity and diversity. Regarding to examine the architectural designs on future house consistently, the household profiles of the near future and the changes on domestic lifestyles are identified. It's noticed that the changes on lifestyles transforms the users domestic needs which are brought out of the relation between inhabitant and the dwelling. Concerning new approaches, the following user needs of sophisticated well being, saving for safety, creating unique communities, independence and connectivity, digital perception and interaction, owning mobility and disownership, self expression through contribution are resolved. Contemporary examples of the future house design are reviewed, referring to future vision concepts and user needs in context of flexibility, sustainability, responsive architecture and structural features. The final inference reflects that future embodiment of sighted changes on contemporary residential life will require the revision of architectural approach regarding residential design in terms of both concept and structure of dwellings.