II. Abdülhamit dönemi hayvancılık politikası: Varidat, ıslahat, baytariye
Livestock policy of the Abdulhamit II period: Income, reform, veterinary
- Tez No: 880069
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, Osmanlı Devleti hayvancılık politikasını II. Abdülhamit dönemi özelinde incelemektir. Birinci bölümde hayvancılığın mali yönü“varidat”prensibi açısından ele alınmış, hayvan varlığını ilgilendiren vergi çeşitleri ve vergilendirme süreçleri okuyucuya aktarılmıştır. Devletin hayvancılık piyasasını doğrudan ilgilendiren aksiyonlarından hayvan mübayaalarına ve et fiyatlarının kontrol edilmesi girişimlerine de birinci bölümde yer verilmiştir. İkinci bölümde, hayvancılık alanında yaşanan yenileşme çabaları“ıslahat”teşebbüsleri bakımından ifade edilmiştir. Burada yer alan başlıklar 19. yüzyıl Osmanlı Devleti'ndeki reform düşüncesinin dönemsel ve sektörel yansıması niteliğindedir. Üçüncü bölümde ise sığır vebası salgınlarının iktisadi ve ticari etkileri, hayvancılık piyasasında yer alan iş kolları ve hayvancılığın vergilendirilmesinde istihdam edilen devlet görevlileri“baytariye”çerçevesinde araştırılmıştır. Bu sayede, Osmanlı tarihi yazımına katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes animal husbandry practices and management in the Ottoman Empire during the reign of Abdülhamit II. The first chapter examines the financial dimension of animal husbandry, focusing on the concept of 'income' and discussing the taxes and processes related to the taxation of animal assets. The first chapter covers the state's efforts related to the livestock market, including livestock purchases and attempts to regulate meat prices. The second section discusses the introduction of innovative practices in animal husbandry, referred to as 'reform' initiatives. The section titles represent periodic and sector-specific expressions of the concept of reform in the Ottoman Empire during the 19th century. The third section analyzes the economic and commercial effects of cattle plague epidemics, the livestock market's business lines, and the government officials involved in livestock taxation within the context of the veterinary field. Thus, this work will be a valuable contribution to the field of Ottoman history.