Alerjik rinitli hastaların nazal steroid tedavisine uyumlarının ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of compliance and attitude in patients with allergic rhinitis to nasal steroid treatment
  1. Tez No: 880113
  2. Yazar: BEGÜM GÖRGÜLÜ AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Giriş: Allerjik rinit (AR) burunda akıntı, tıkanıklık, kaşıntı gibi semptomlara neden olan inflamatuvar bir hastalıktır ve tüm dünya nüfusunun yaklaşık %20-40'ını etkilediği tahmin edilmektedir. Nazal kortikosteroidler (NKS), AR tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardır. NKS tedavisi düzenlilik ve uyum gerektirir. Bu çalışmada, AR'li hastaların NKS tedavisine uyumlarının ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-yöntem AÜTF İmmünoloji-Allerji Bilim Dalı Polikliniğine başvuran AR tanısı alan ve NKS önerilmiş hastalara tedavi uyumları, varsa tedaviye uymama nedenleri ve tedaviden beklentilerini belirlemeye yönelik anket {Morisky Tedavi Uyum Ölçeği-8 (MTUÖ-8) ve Tedaviye Uyum (Kompliyans)} uygulandı. Ayrıca hekim tarafından hastanın NKS kullanım basamaklarını doğru yapıp yapmadığı bir kontrol listesi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 104 hasta alındı (K/E : 87/17, yaş ort. 34.7±12.89 yıl). En sık görülen semptomlar Sulu şeffaf burun akıntısı (%91.3), burun kaşıntısı (% 98.1) ve hapşırık (%97.1) idi. Semptomları yıl boyu olanlarda MTUÖ-8 yüksekti (p: 0.007). Hastaların %79.8'i orta ağır persistan AR'di ve tedavi uyumu fazlaydı (p>0.05). Hastaların %53.8'i NKS kullanırken ipsilateral elini kullanıyordu ve tedavi uyumu yüksekti (p>0.05). NKS kullanımı sırasında en sık yanlış yapılan basamak başın hafifçe öne ve 45 derece yana eğilmesinin yapılmamasıydı. Bu basamağı doğru uygulayanlarda ilaç uyumu belirgin anlamlıydı (p 0.05). Hastaların % 64.4'ünde rinit tanısı almak kaygı yaratıyordu. MTUÖ-8 yüksek uyumluların %65'i ve kompliyansı iyi olanların %65.8'i kaygı yaşıyordu. Kaygı düzeyi ile MTUÖ-8 ve Kompliyans arasında anlamlı ilişki yoktu (sırasıyla p:0.157 ve p: 0.476). ''Rinit düzenli tedavi gerektirir''diyen hastaların MTUÖ-8 ve kompliyansı yüksekti (p0.05). Sonuç:Tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi AR tedavisinde de hasta eğitimi ve ilaçların kullanımının hekimler tarafından anlatılması önemlidir. Tüm bu eğitimler, tedavi uyumunu artırmakta ve hastalığın kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Allergic rhinitis (AR) is an inflammatory disease that causes symptoms such as nasal discharge, congestion and itching, and it is estimated to affect approximately 20-40% of the world population. Nasal corticosteroids (NCS) are the most effective drugs used in AR treatment. NKS treatment requires regularity and compliance. In this study, it was aimed to evaluate the compliance and attitude of patients with AR to NCS treatment. Method: The questionnaire {Morisky Treatment Compliance Scale-8 (MTCS-8) and Compliance to Treatment} were administered to the patients who were admitted to the AUTF Immunology-Allergy Department and were diagnosed with AR to determine their treatment compliance, the reasons for non-compliance, and their expectations from the treatment. In addition, a checklist was used to evaluate the patient's ability to use NCS correctly by the physician. Results: One hundred and four patients were included in the study (F / M: 87/17, mean age 34.7 ± 12.89 years). The most common symptoms were runny nose (91.3%), nasal itching (98.1%) and sneezing (97.1%). 79.8% of the patients were moderately severe persistent AR and treatment compliance was high (p> 0.05). The most frequently misleading step during the use of NCS was not tilting the head slightly forward and 45 degrees to the side. Drug compliance was significantly compatible in those who applied this step correctly (p 0.05). Conclusion: As in the treatment of all diseases, patient education and the use of drugs by physicians are important in AR treatment. All these trainings increase treatment compliance and provide control of the disease.