12-14 yaş grubu futbolculara biyo-gruplamaya göre uygulanan core egzersizlerinin seçili motor parametrelere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of core exercises applied to 12-14 age group football players on bio-banding on selected motor parameters
  1. Tez No: 880114
  2. Yazar: EMRAH ŞENGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gelişen teknoloji ile yeni antrenman metotları ve yeni sınıflandırma yöntemleri geliştirilmektedir. Bu sınıflandırmalardan biri de biyo-gruplamadır. Biyo-gruplama, çocukların kronolojik yaşlarından ziyade iskelet olgunluklarına göre gruplandığı bir yöntem olarak kabul edilir. Olgunluk düzeyi, çocuklarda sportif performansın optimum seviyede uygulanmasını etkilediği bilinmektedir. Bu bilgiler ışığında çalışmanın amacı 12-14 yaş grubu futbolculara biyo-gruplamaya göre uygulanan core egzersizlerinin seçili motor parametrelere etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Niğde Anadolu Futbol Kulübü bünyesinde antrene olan 90 erkek futbolcu katılmıştır. Futbolculara biyo-gruplama yapılarak, erken ergenlik (30 kişi deney grubu), ergenlik dönemi (30 kişi kontrol grubu), geç ergenlik (30 kişi kontrol grubu) isimli deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney grubuna, rutin futbol antrenmanlarına ek olarak haftada 3gün 8 hafta süre ile dinamik core egzersizleri uygulanırken, kontrol grubu rutin antrenmanlarına devam etmiştir. Çalışmanın gerçekleştiği 8 haftalık periyotta, çalışmanın başlangıcında ve sonunda futbolculardan dikey sıçrama, çeviklik ve sürat performans ölçümleri alınmıştır. Futbolcuların dikey sıçrama performansları Fotosel bağlantılı mat Smartspeed ile çeviklik ve sürat performansları Smartspeed Fotosel ile ölçülmüştür. Verilerin analizinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Futbolcuların demografik değişkenlerinin aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Dikey sıçrama, çeviklik ve sürat performanslarının gruplar içi ön test ile son test karşılaştırılmasında Paired T Testi, gruplar arası ön testler ile son testlerin karşılaştırılmasında One Way Anova Testi, farkın lehine belirlenmesinde ise Tukey Testi kullanılmıştır. Yaş değişkenine göre grup içi karşılaştırmalarda anlamlı fark olduğu, farkın son testler lehine olduğu tespit edilmiştir. Grup içi karşılaştırmada en fazla gelişimin deney grubunda olduğu tespit edilmiştir. Biyo-gruplamaya göre gruplar arası karşılaştırmalarda sürat değişkeninde anlamlı fark olduğu ve farkın geç ergenlik lehine olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, biyo-gruplama yöntemi ile belirlenen gruplara uygulanan core egzersizlerinin seçili motor parametrelere olumlu etki ettiği ve aynı yaş içerisinde farklı olgunlaşma düzeyine sahip futbolculara uygulanacak core egzersizleri ile olgunlaşmadan doğan motor performans farkının kapatılmasında faydalı olacağı düşünülmektedir. Özellikle futbol branşı başta olmak üzere, diğer branşlarda da gruplandırmalar yapılırken yaş değişkenine ek olarak biyo-gruplamanın yapılması ve sporcuların kendi olgunluk seviyesine yakın sporcularla antrene olması, sporcuların performanslarını daha rahat göstermelerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, new training methods and new classification methods are being developed. One of these classifications is bio-banding. Bio-Banding is considered a method in which children are grouped according to their skeletal maturity rather than their calendar age. It is known that maturity level affects the optimum level of sports performance in children. In light of this information, the aim of the study was to examine the effect of core exercises applied to 12-14 age group football players according to bio-grouping on selected motor parameters. 90 male football players who were training within Niğde Anadolu Football Club participated in the study. By bio-grouping the football players, experimental and control groups named early pubertal (30 people in the experimental group), pubertal (30 people in the control group), and late pubertal (30 people in the control group) were created. In addition to routine football training, dynamic core exercises were applied to the experimental group 3 days a week for 8 weeks, while the control group continued their routine training. During the 8-week period of the study, measurements of vertical jump, agility and speed performance measurements were taken from the football players at the beginning and end of the study. The vertical jump performances of the football players were measured using the Smartspeed mat with a photocell connection, and their agility and speed performances were measured using the Smartspeed Photocell. SPSS 24 package program was used to analyze the data. Arithmetic means and standard deviations of the demographic variables of the football players were calculated. Paired t-test was used to compare pretest and posttest within groups of vertical jump, agility and speed performances, one-way ANOVA test was used to compare pretests and posttests between groups, and Tukey's test was used to determine the difference in favor. It was determined that there was a significant difference in intra-group comparisons according to the age variable and that the difference favored the post-tests. In the intragroup comparison, it was determined that the greatest improvement was observed in the experimental group. In comparisons between groups according to bio-banding, it was determined that there was a significant difference in the speed variable and that the difference was in favor of late puberty. As a result, it is thought that core exercises applied to groups determined by the bio-banding method have a positive effect on selected motor parameters and that core exercises applied to football players with different maturation levels within the same age will be useful in closing the gap in motor performance arising from maturation. While groupings are made in other branches, especially in football, it is thought that bio-banding in addition to the age variable will contribute to the athletes' ability to perform more easily by training with athletes close to their own maturity level.