Azerbaycan halk müziği çalgı topluluklarının icra geleneğindeki heterofonik doku uygulamalarından yola çıkarak bir beste çalışmalası
A composition study based on heterophonic texture practices in the performance tradition of azerbaijan folk music ensembles
  1. Tez No: 880117
  2. Yazar: YUSIF BAYRAMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA KADRİ ŞENDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı Azerbaycan halk müziği çalgı topluluklarında karşılaşılan icra uygulamalarının analiz edilmesi ve bu uygulamaların özgün bir eser besteleme sürecinde kullanılmasıdır. Çalışmada altı topluluğun kayıtları dinlenmiş, bu toplulukların tınısal ve icra özellikleri incelenmiştir. Verilerin güvenilirliğini ve geçerliliğini kontrol etmek amacıyla dört çalgıdan oluşan bir topluluk ile incelen parçalardan birisinin kaydı yeniden yapılmıştır. Bu kayıt orijinal kayıt ile karşılaştırılarak bir değerlendirme yöntemi uygulanmıştır. Bulgu ve yorum bölümünde toplu icra geleneğinden elde edilen verilerle temel unsurları içeren dört nota şablonu geliştirilmiştir. Bu şablonların amacı heterofonik dokuyu referans alarak özgün kompozisyon fikirleri oluşturma konusunda besteciye katkı sağlamaktır. Sonuç bölümünde elde edilen veriler incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the performance practices encountered in Azerbaijani folk music ensembles and to use these practices in the process of composing an original work. In the study, recordings of six ensembles were listened to and their timbral and performance characteristics were analyzed. In order to check the reliability and validity of the data, one of the pieces was re-recorded with an ensemble consisting of four instruments. This recording was compared with the original recording and an evaluation method was applied. In the Findings and Interpretation section, four note templates containing the basic elements were developed with the data obtained from the collective performance tradition. The aim of these templates is to contribute to the composer in creating original compositional ideas with reference to the heterophonic texture. In the Conclusion section, the data obtained were analyzed and evaluated.