Hikmet - doğuşu, tarihi gelişimi ve klasik Türk şiirine yansımaları
Wisdom - emergence, historical development and effects on classical Turkish poetry
- Tez No: 880118
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Üslup, bir şairin kullandığı dil, imgelem, anlatım biçimi gibi estetik özelliklerden oluşan ve özgünlüğü yansıtan ifade kudretidir. Klasik Türk şiirinin tarihsel dönemlerinde birçok dış unsurun dahliyle ortaya çıkan en belirgin üslup tarzları; klasik üslup, sebk-i Hindî, hikemî tarz ve mahallileşmedir. Çalışmanın konusunu oluşturan hikemî tarz; varlık, zaman, dünya algısı gibi metafizik izleklerle birlikte ahlak ve erdemi esas alan bir şiir anlayışıdır. İnsanı doğruya sevk eden ve tefekküre yönlendiren bu şiir anlayışının esasını oluşturan kavram, düşünce tarihi içerisinde farklı anlamlar kazanmış olan hikmettir. Şiirde bilgeliğin ön planda olduğu hikemî tarz ve bu tarzın nelikliğini sorgulamak adına irdelenmesi gereken hikmet kavramı üzerine kapsamlı bir incelemeyi amaçlayan bu çalışmada; tarihsel süreç içerisinde hikmetten hikemî üsluba uzanan kavramsal devinim ve bu şiir tarzının nitelikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Style is the power of expression that reflects originality, composed of aesthetic features such as the language, imagination, and narrative style used by a poet. The most prominent stylistic trends emerging from the influence of many external elements in the historical periods of classical Turkish poetry are: classical style, Sebk-i Hindi, hikemi style, and localization. The hikemi style, which constitutes the subject of this study, is a poetic understanding that prioritizes morality and virtue along with metaphysical themes such as existence, time, and the perception of the world. The central concept underlying this poetic understanding, which guides individuals towards the truth and encourages contemplation, is hikmet, which has acquired different meanings throughout the history of thought. This study aims to conduct a comprehensive examination of the hikemi style, where wisdom takes center stage in poetry, and the concept of hikmet, which needs to be scrutinized to understand the nature of this style. In this study, the conceptual movement from hikmet to the hikemi style throughout history and the characteristics of this poetic style have been examined.