Osmanlı Devleti'nde askeri ve sivil teknolojilerin iktisadî dinamiği
Economical dynamics of military and civil technologies in Ottoman Empire
- Tez No: 880126
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Tarih, Science and Technology, Economics, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çoğu tarihe mal olmuş büyük teorisyenlerin doğu-batı mukayesesine dayalı iktisadî fikirlerini bir tarafa bırakarak ne tam bir Doğu imparatorluğu ne de tam bir Batı devleti hüviyetine sahip Osmanlıları, paradigmaları, dinamizmi ve duruşunun tarihi boyunca kendine has bir gelişme çizgisi takip ettiği şeklinde değerlendirilmesi gerektiğini araştırdığımız tezimizde, Osmanlıdaki iktisadî ve teknolojik gelişmelerin arkasındaki dinamikler ele alınmaktadır. Tezimizde iktisat tarihi açısında insan doğada mevcudiyetini devam ettirebilmek maksadıyla sürekli çalışmak ve üretmek ile zorunluluğundan yola çıkarak avcı ve toplayıcı toplumdan, tarım toplumlarına geçiş sürecini, özellikle Anadolu'da su gücünün doğal enerji üretimine ilişkin gelişmelere değinilmiştir. Su gücü ile birlikte, rüzgâr ve hayvan gücü de bu sürece dâhil edilmiş ve bunu takip eden buhar gücünün, elektrik enerjisinin, nükleer enerjinin kullanımı ile birlikte insan bugüne kadar kendi işini başka eleman, makine ve otomatlara yaptırmak için sürekli bir enerji arayışı içerisinde olmuştur. Bu iş üretme yöntemi paradigmaları toplum tarafından kabul görmüş rasyonel bir iktisadi sistemin varlığı ile mümkün olmuştur. Tezimizde; Osmanlı özelinde teknolojik, sanayi ve iktisadi gelişmelerin günümüze yansımalarını arşiv belgeleri ve birinci el kaynaklardan istifade ile yansıtmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we will try to investigate the need to leave aside the economic ideas of the great theorists, most of whom have had a history, based on east-west comparison, and to evaluate the Ottomans, which were neither a full Eastern empire nor a complete Western state, as their paradigms, dynamism and stance followed a unique development line throughout its history. The dynamics behind the economic and technological developments in the Ottoman Empire are discuss. In our thesis, in terms of economic history, the transition process from hunter and gatherer society to agricultural societies, especially the developments related to the natural energy production of water power in Anatolia, based on the necessity of working and producing constantly in order to maintain the existence of human in nature, has been mentioned. Along with waterpower, wind and animal power were also included in this process, and with the subsequent use of steam power, electrical energy and nuclear energy, people have been in a constant search for energy to get other elements, machines and automatons to do their own work. This work production method has been made possible by the existence of a rational economic system whose paradigms have been accept by the society. In our thesis, we will try to reflect the current reflections of technological, industrial and economic developments in the Ottoman Empire by using archival documents and first-hand sources.