İzmir ilinde özel bakımevlerinde kalan geriatrik yaş aralığındaki kişilerin kronik hastalık ve beslenme durumu özelliklerinin incelenmesi
Investigation of chronic disease and nutritional status characteristics of people in the geriatric age range staying private nursing homes in İzmir province
  1. Tez No: 880127
  2. Yazar: ALİ ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME SEDA KÜÇÜKERDEM, PROF. DR. HÜSEYİN CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Beslenme ve Diyetetik, Family Medicine, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı İzmir ilinde özel bakımevlerinde kalan geriatrik yaş grubundaki kişilerin; var olan kronik hastalıklarının, geriatrik sendromlarının, malnütrisyon durumlarının, sarkopeni durumlarının ve beslenme destek ürünü ihtiyaçlarının incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma prospektif, çok merkezli kesitsel, ve tanımlayıcı anket çalışması olarak yapıldı. Çalışma İzmir ili özel bakımevlerinden; Özel Nurel, Özel Artı ve Özel İda Yaşlı Bakım Merkezlerinde kalmakta olan, yaş aralıkları 65-98 olan 342 kişi ile yüzyüze görüşme yöntemiyle, kendilerinden veya onlara bakmakla yükümlü sağlık personelinden alınan bilgiler sonucunda anketler uygulandı. Araştırma verileri SPSS Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Araştırmada elde edilen tüm niceliksel veriler ortanca (median) ve interquartilerange (IQR) kullanılarak; niteliksel veriler ise sayı ve yüzde ile gösterildi. Anova varyans analizi ve Ki-kare testi kullanıldı. Karşılaştırmalarda Pearson korelasyon katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to identify people in the geriatric age group staying in private nursing homes in Izmir; It is the examination of existing chronic diseases, geriatric syndromes, malnutrition conditions, sarcopenia conditions and nutritional support product needs. Materials and Methods: The research was conducted as a prospective, multicenter cross-sectional, and descriptive survey study. The study included private nursing homes in Izmir; Surveys were administerede to 342 people, aged between 65 and 98, living in Private Nurel, Private Artı and Private Ida Elderly Care Centers through face-to-face interviews, as a result of the information obtained from them or the healthcare personnel responsible for taking care of them. Research data were analyzed using SPSS Windows 22.0 program. All quantitative data obtained in the study were used as median and interquartilerange (IQR); Qualitative data were shown as numbers and percentages. Anova analysis of variance and Chi-square test were used. Pearson correlation coefficient was used in comparisons.