Serum endocan seviyesi sık atak geçiren KOAH'lılarda sık atakgeçirmeyenlere göre yüksek midir?
Is serum endocan level higher in COPD patients with frequent exacerbations compared to those without?
- Tez No: 880125
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: KOAH önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. KOAH atağı KOAH seyri sırasında ortaya çıkan akut kötüleşme periyotlarına denmektedir. Alevlenme“stabil KOAH olgusunda dispnede artış, balgam volüm ve renginde değişiklik, öksürükte şiddetlenme ve günlük aktivasyonda azalma ile kendini gösteren tedavi değişikliği gerektiren akut kötüleşme”şeklinde tanımlanabilir. KOAH atağı semptom ve sistemik etkileri arttırır, yaşam kalitesini düşürür, ekonomik olarak da ciddi bir yük yaratır, hastalığın ilerlemesini hızlandırır ve mortaliteyi arttırır. Sık alevlenme geçiren KOAH hastaları GOLD kılavuzuna göre geçen bir yıl içinde 1 kez hastane yatışı gerektiren alevlenme ya da 2 ya da daha fazla normal tedavi ihtiyacı dışında ilaç kullanmayı gerektiren (oral steroid ve veya antibiyotik) acil başvurusu ya da plansız hekim ziyareti gerektiren alevlenme geçirmek olarak tanımlanır. KOAH'ı olan bir hastanın alevlenme geçirme riskini belirleyebilecek en iyi parametre geçmiş yıl geçirdiği alevlenme sayısıdır. Günümüzde alevlenmeleri tahmin edebilecek biyokimyasal bir belirteç bulunmamaktadır. Endocan, Endotel hücreye özgü molekül-1, aynı zamanda Endocan olarak da adlandırılır, akciğer ve böbreğin alveolar duvarlarında endotel hücreleri tarafından eksprese edilen bir dermatan sülfat proteoglikandır. Yüksek Endocan seviyeleri endotel disfonksiyonu ve enflamasyon ile ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı sık alevlenme geçiren stabil KOAH'lı hastalarda bakılan Endocan düzeyini sık alevlenme geçirmeyen KOAH'lılar serum Endocan düzeyi ile karşılaştırmaktır. Ayrıca ikincil olarak serum Endocan düzeyinin 1 yıllık alevlenme düzeyini tahmin etmedeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 35 sık alevlenme geçiren 45 sık alevlenme geçirmeyen olmak üzere toplam 80 stabil KOAH hastası dahil edilmiştir. Dahil edilen hastaların ilk değerlendirmesinde yaş,cinsiyet,ek kronik hastalıkları,kilo,boy değerlerini kapsayacak şekilde demografik verileri,hemogram parametrelerinden hemoglobin hemotokrit eozinofil trombosit ve ek olarak crp değerleri,SFT sonuçları, mMRC Dispne Skoru, CAT skoru,son bir yıl içinde geçirdikleri atak sayısı , hastaneye yatış sayıları not edilmiştir. Bulgular: Sık alevlenme geçiren KOAH hastalarının endocan düzeyi, sık alevlenme geçirmeyen KOAH hastalarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir.(p =0,002 )Endocan düzeyi ile gold obstrüksiyon sınıflaması arasında pozitif yönlü, zayıf ilişki vardır (r=0,233; p=0,038).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: COPD is a significant cause of mortality and morbidity. COPD exacerbation refers to acute worsening periods during the course of COPD. Exacerbation can be defined as an acute worsening requiring a change in treatment characterized by increased dyspnea, change in sputum volume and color, intensified cough, and a decrease in daily activities. COPD exacerbations increase symptoms and systemic effects, reduce quality of life, impose a significant economic burden, accelerate disease progression, and increase mortality. Patients experiencing frequent exacerbations of COPD are defined according to the GOLD guidelines as having exacerbations requiring hospitalization once in the past year or requiring urgent visits or unplanned physician visits necessitating a change in treatment (oral steroid and/or antibiotic) beyond the need for standard therapy twice or more in the past year. The best parameter to determine the risk of exacerbation in a patient with COPD is the number of exacerbations experienced in the previous year. Currently, there is no biochemical marker that can predict exacerbations. Endocan, also known as Endothelial Cell-Specific Molecule-1, is a dermatan sulfate proteoglycan expressed by endothelial cells in the alveolar walls of the lungs and kidneys. High Endocan levels have been associated with endothelial dysfunction and inflammation. The aim of this study is to compare the level of Endocan in stable COPD patients with frequent exacerbations to those without frequent exacerbations. Additionally, the secondary aim is to investigate the effect of serum Endocan level on predicting exacerbation levels over one year. Materials and Methods:A total of 80 stable COPD patients were included in this study, comprising 35 with frequent exacerbations and 45 without frequent exacerbations. Demographic data including age, gender, comorbid chronic diseases, weight, height, hemogram parameters such as hemoglobin, hematocrit, eosinophils, platelets, and additional CRP values, pulmonary function test results, mMRC Dyspnea Score, CAT score, number of exacerbations in the past year, and hospitalization rates were recorded during the initial evaluation of the included patients. Results: The Endocan level of COPD patients with frequent exacerbations was statistically significantly higher than that of COPD patients without frequent exacerbations (p = 0.002). There is a weak positive correlation between Endocan level and GOLD obstruction classification (r = 0.233; p = 0.038).