Rektum cerrahisi sonrası fonksiyonel bozuklukların erken rehabilitasyonu(ER-FUPSS Protokolü)pilot çalışma
Early rehabilitation of functional disorders after rectal surgery (ER-FUPSS Protocol) pilot study
- Tez No: 880149
- Danışmanlar: PROF. DR. VAFİ ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve Amaç: Rektum kanseri cerrahisi sonrası fekal inkontinans, üriner disfonksiyon, psikososyal bozukluk, seksüel disfonksiyon, stoma ilişkili komplikasyonlar sık görülmektedir. Cerrahi sonrası bu komponentleri birlikte değerlendiren bir modalite bulunmamaktadır. Biz çalışmamızda rektum cerrahisi sonrası fonksiyonel bozuklukların birlikte değerlendirilmesini ve disfonksiyon saptanması halinde erken rehabilitasyon ile kalıcı hale gelmesinin engellenmesini hedefledik. Cerrahi sonrası fonksiyonel bozukluk oranları, erken tedavi edilme oranları ve tanımladığımız ER-FUPSS Protokolü ile elde edilen fonksiyonel bozukluklardaki düzelme oranlarını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif olarak yapıldı. Rektum kanseri nedeniyle küratif rezeksiyon yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Postoperatif 1., 3. ve 6. aylarda valide edilmiş uluslararası ölçekler ile fonksiyonel bozukluklar sorgulandı. Fİ saptanan hastalara pelvik taban egzersizleri ve anal biofeedback tedavisi önerildi, seksüel ve üriner disfonksiyon saptanması halinde üroloji bölümü kontrolü ve medikal tedaviye erken yönlendirme sağlandı. Psikiyatrik duygu durum değişikliği olan hastalar psikiyatrik klinik görüşmeye yönlendirildi. Tedavi sonrası hastalar aynı ölçekler ile 3.ay ve 6.ayda tekrar değerlendirildi. Bulgular: Mayıs 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında radikal rezeksiyon yapılan 102 hasta çalışmaya alındı. Sfinkter koruyucu rektum cerrahisi geçiren ve stoması olmayan hastaların %39'unda postoperatif 1.ayda Fİ saptandı. Pelvik taban egzersizi veya anal biofeedback tedavisi alan hastalarda Wexner skorunda ve FİYKÖ değerlerinde 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Objectives and Background: Fecal incontinence, urinary dysfunction, psychosocial disorder, sexual dysfunction and stoma related complications are common after rectal cancer surgery. There is no modality that evaluates these components together. In our study, we aimed to evaluate functional disorders together after rectal surgery and early rehabilitation to prevent dysfunctions from becaming permanent. We aimed to examine post-surgical functional impairmnets rates and early treatment rates, as well as the recovery in functional impairments achieved with ER-FUPSS Protocol we defined. Materials and Methods: This study was designed as a prospective study. Patients who underwent curative resection for rectal cancer were included in the study. Functional disorders were questioned with validated international scales at the 1st, 3rd, 6th months postoperatively. Pelvic floor exercises and anal biofeedback treatment were recommended to patients with FI, in case of detection of sexual and urinary dysfunction, urology department control and early referral to medical teratment were provided. Patients with psychiatric mood changes were referred to psychiatric clinical interview. After treatment, patients were re-evaluated with same scales at 3rd and 6th months. Results: 102 patients who underwent radical resection between May 2023 and May 2024 were included in the study. FI was detected in 39% of patients who underwent sphincter-sparing rectal surgery and did not have a stoma in the first postoperative month.