İsmail Hakkı Bursevî'nin Rûhu'l-Beyân isimli tefsirinde İsrâiliyyat
Isrāiliyyat in Ismail Hakki Bursawī's commentary on Rūhu'l-Beyān
- Tez No: 880170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÇONKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Tefsir ilminin en çok tartışılan konularından birisi şüphesiz isrâiliyyat meselesidir. Her ne kadar birçok müfessir ve âlim isrâiliyyat türü bilgilerin tefsirlerde yer almasını doğru bulmayıp eleştirseler de âyetlerin bir kısmının anlaşılmasında isrâili bilgilere başvurmak kaçınılmaz olmuş, eleştirenlerin bazıları dahi bu bilgileri kullanmaktan geri duramamışlardır. İsmail Hakkı Bursevî'nin Rûhu'l-beyân adlı eseri ise işârî bir tefsir olduğu için isrâili bilgilere çokça rastlanmaktadır. Türkiye'de birçok tasavvufi gurup tarafından da oldukça önem verilen bu eserdeki isrâili bilgileri tespit etmek, bunların kaynaklarını araştırmak ve konularına göre okuyucuya sunmak bu tefsire ilgi duyanlar için faydalı bir çalışma olacaktır. Bu düşünce ile bu çalışmada müfessir ve eseri hakkında bilgiler verilip, isrâiliyyat'ın tanımı yapıldıktan sonra, eserdeki isrâili rivayetler konu başlıkları halinde zikredilmiştir. Birçok rivayetin kaynakları ve sıhhat durumları araştırılmış, özellikle klasik rivayet tefsirleri ile karşılaştırmalar yapılmış ve böylece eserde yer alan isrâili rivayetler hakkında önemli malumatlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most debated topics in the science of tafsir is undoubtedly the issue of isrāiliyyat. Although many commentators and scholars criticize the inclusion of isrāiliyyat in tafsīr, it has been inevitable to use isrāiliyyat in understanding some of the verses, and even some of the critics could not refrain from using this information. Isma'īl Hakki Bursawī's Rūhu'l-bayān is an allegorical tafsīr, and therefore, there is a great deal of isrāili information. It would be a useful study for those who are interested in this exegesis to identify the isrāili information in this work, which is highly valued by many Sufi groups in Turkey, to investigate their sources and to present them to the reader according to their subjects. With this in mind, in this study, after giving information about the commentator and his work and the definition of isrāiliyyat, the isrāilī narrations in the work are mentioned under subject headings. The sources and authenticity of many narrations have been investigated, and comparisons have been made with the classical narrative commentaries, thus providing important information about the narrations in the work