Laboratuvar uygulamalarının fen bilgisi öğretmen adaylarının laboratuvar öz yeterlik ve kaygılarına etkisi
The examination of pre-service science teachers' self-efficacy and anxiety towards biology laboratory through biology laboratory activities
  1. Tez No: 880169
  2. Yazar: TUNAHAN AKKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÖNDER ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma fen bilgisi öğretmen adaylarının biyoloji laboratuvarı öz yeterlik ve biyoloji laboratuvarına yönelik kaygılarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi'nde eğitim gören Fen Bilgisi öğretmen adaylarıyla çalışılmıştır. Çalışma deney grubunda 20, kontrol grubunda 20 olmak üzere toplam 40 öğretmen adayıyla yürütülmüştür. Deney grubu öğretmen adaylarına araştırmacılar tarafından planlanan laboratuvar etkinlikleri uygulanırken kontrol grubundaki öğretmen adayları 2018 YÖK destekli eğitim programı uygulanmıştır. Öğretmen adaylarının biyoloji laboratuvar öz yeterlik ve biyoloji laboratuvarına yönelik kaygılarındaki değişimi ölçmek amacıyla“Biyoloji Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Biyoloji Laboratuvarı Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin geneline ait Cronbach-alpha katsayısı araştırmacılar tarafından sırasıyla 0.80 ve 0.81 olarak hesaplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda laboratuvar etkinlikleriyle eğitim gören öğretmen adaylarının biyoloji laboratuvarı öz yeterliklerinde olumlu bir artış görülmüştür. Öğretmen adaylarının biyoloji laboratuvarına yönelik kaygılarının azaldığı sonucuna varılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçların ortaokul, lise ve üniversitede fen konulu derslerin işleyişi hakkında farkındalık oluşturduğu, fen okuryazar bireyler yetiştirme konusunda bilime katkı sağlanacağı öngörülmektedir. Araştırmada üniversitemiz, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) biriminden destek alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the biology laboratory self-efficacy and anxiety towards biology laboratories of prospective science teachers. In this study, which used a quantitative research method, a quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group was employed. The research involved prospective science teachers studying at Kırşehir Ahi Evran University and Kırıkkale University during the 2023-2024 academic year. The study was conducted with a total of 40 prospective teachers, with 20 in the experimental group and 20 in the control group. While laboratory activities planned by the researchers were applied to the experimental group, the 2018 YÖK-supported education program was implemented for the control group. To measure the changes in prospective teachers' biology laboratory self-efficacy and anxiety towards biology laboratories, the“Biology Self-Efficacy Scale”and“Biology Laboratory Anxiety Scale”were used. The overall Cronbach-alpha coefficient of the scales was calculated by the researchers as 0.80 and 0.81, respectively. The data were analyzed using the SPSS 20 software package. As a result of the study, a positive increase in the biology laboratory self-efficacy of the prospective teachers who were educated with laboratory activities was observed. It was concluded that the prospective teachers' anxiety towards the biology laboratory decreased. The results obtained from the research are expected to raise awareness about the conduct of science-related courses in middle school, high school, and university, and to contribute to science by cultivating scientifically literate individuals.This research was supported by the Scientific Research Projects (BAP) unit of Kırşehir Ahi Evran University.