Lider Ol Veya Öl: E-sporcuların liderlik algıları üzerine bir araştırma
Be a Leader Or Die: A research on leadership perceptions of e-sport players
- Tez No: 880176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ONUR ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Liderlik, insanlık tarihiyle yaşıt bir olgudur. Ancak daima çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde dönüşüme uğramaktadır. Buna uygun bir şekilde liderlik, modern çağın popüler spor branşı olan e-spor alanında da incelenmesi gereken bir konudur. Bu bağlamda araştırmanın amacı, e-sporda liderliğin hangi bileşenlerden oluştuğunu ortaya koymak ve bu bileşenlerin lider-üye etkileşimi, örgütsel sadakat ve görev performansı kavramlarıyla olan etkileşimini test etmektir. Araştırmanın evreni Türk takımlarında oynayan profesyonel e-spor oyuncularından oluşmaktadır. E-sporda liderliği oluşturan bileşenleri belirleyebilmek için öncelikle pilot bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Pilot çalışma kapsamında nitel yöntemler ve içerik analizi aracılığıyla e-sporda liderlik algısı ile ilgili kodlara ve temalara ulaşılmıştır. Pilot çalışmanın nicel aşamasında bu kodlar ve temalar baz alınarak oluşturulan ölçek madde havuzu açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizlerine tabi tutulmuştur. Böylelikle, E-sporda Liderlik Algısı Ölçeği geliştirilmiştir. Ana çalışma aşamasında yapısal eşitlik modellemesi ile öngörülen araştırma modelinin geçerliliği test edilmiştir. Bu testler; doğrulayıcı faktör analizi, yol analizi ve bootstrap yöntemleri aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Analizler neticesinde öngörülen modele ilişkin etki değerlerinin anlamlı olduğu bulgulanmıştır. Sonuç olarak; e-sporda liderlik algısı, lider-üye etkileşimi, örgütsel sadakat ve görev performansı bileşenlerinin birbirlerini anlamlı bir şekilde etkilediği ve modelin geçerli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leadership is a phenomenon as old as human history. However, it is always transformed in accordance with the needs of the age. Accordingly, leadership is a subject that should also be examined in the field of e-sports, which is the popular sports branch of contemporary age. In this context, the aim of the research is to reveal the components of leadership in e-sports and to test the interaction of these components with the concepts of leader-member exchange, organizational loyalty and task performance. The population of the research consists of professional e-sports players playing in Turkish teams. A pilot study was conducted to identify the components that constitute leadership in e-sports. In the pilot study, qualitative methods and content analysis were used to obtain codes and themes related to the perception of leadership in e-sports. During the quantitative phase of the pilot study, the item pool for the scale, which was created based on these codes and themes, underwent exploratory and confirmatory factor analyses. This process led to the development of the E-sports Leadership Perception Scale. In the main study phase, the validity of the research model predicted was tested by structural equation modeling. These tests were carried out through confirmatory factor analysis, path analysis, and bootstrap methods. As a result of the analysis, it was found that the effect values of the predicted model were significant. In conclusion; It has been determined that the components of leadership perception in e-sports, leader-member exchange, organizational loyalty and task performance affect each other significantly and the model is valid.