Gençlik merkezlerinin aktif yaşamdaki rolü: Engeller, motivasyon
The role of youth centers in active life: Constraints, motivation
  1. Tez No: 880177
  2. Yazar: AHMET EŞREF SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ALPER GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırmanın amacı, gençlik merkezlerinden hizmet alan gençlerin aktif yaşam engelleri ile serbest motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve çeşitli demografik değişkenlere göre karşılaştırmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini, 2023 yılı içerisinde Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı olan gençlik merkezlerinden hizmet alan bireyler, örneklem grubunu ise bu bireyler içerisinden 343 (Ortyaş=21,23 ± 2,73) kadın ve 201 (Ortyaş=21,50 ± 2,90) erkek olmak üzere toplam 544 (Ortyaş=21,33 ± 2,80) birey oluşturmuştur. Katılımcılar kolayda örneklem yolu ile belirlenen gönüllülerden oluşmaktadır. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Aktif Yaşam Engelleri Ölçeği ve Serbest Zaman Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılıp dağılmadığını sınamak üzere çarpıklık ve basıklık analizleri yapılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçüm araçlarının Cronbach Alpha iç tutarlık katsayıları, yapı güvenirlik ve açıklanan ortak varyans katsayıları hesaplanmıştır. Verilerin analizinde MANOVA, ANOVA, Pearson Korelasyon ve basit doğrusal regresyon testleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde ve yorumlarda, anlamlılık düzeyi 0,05 olarak dikkate alınmıştır. MANOVA analizi bulgularına göre,“fiziksel aktivitelere katılım durumu”ve“serbest zamanlarını değerlendirmede güçlük çekme durumu”değişkeninin AYEÖ ve SZMÖ alt boyutları üzerindeki temel etkisinin anlamlı olduğunu ve AYEÖ ve SZMÖ'nin tüm alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılık olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların SZMÖ'nin“içsel motivasyon”ve“dışsal motivasyon”alt boyut ortalama puanları ile AYEÖ toplam ve tüm alt boyut ortalama puanları arasında negatif yönde ve düşük düzeyde;“motivasyonsuzluk”alt boyut ortalama puanları ile AYEÖ toplam ve tüm alt boyut ortalama puanları arasında ise pozitif yönde ve orta/yüksek düzeyde bir ilişkinin olduğu tespit ediliştir. Sonuç olarak, SZMÖ ve AYEÖ toplam ortalama ve alt boyut ortalama puanlarının çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaştığı, özellikle serbest zamanlarını değerlendirmede güçlük çekmeyen ve fiziksel aktivitelere katılımı olan gençlerin serbest zaman motivasyonlarının arttığı ve aktif yaşam engellerinin azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca gençlerin serbest zaman motivasyonu arttıkça aktif yaşam engellerinin azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the correlation between active life constraints and leisure motivation levels of the youth participating in activities in youth centers, and to compare them in terms of different variables. In the study, correlational survey model of quantitative research is used. The population of the study consists of individuals who participated in activities in youth centers which are affiliated with the Youth and Sports Provincial Directorate of Antalya affiliated with the Ministry of Youth and Sports in 2023 whereas the study group consists of 343 female (Meanage=21,23 ± 2,73) and 201 males (Meanage=21,50 ± 2,90) among these individuals which is 544 participants (Meanage=21,33 ± 2,80 in total. The participants consist of volunteers determined using convenience sampling method. In the study, demographic information form prepared by the researcher, Active Life Constraints Scale and Leisure Motivation Scale were used. To determine the normality of the obtained data, skewness and kurtosis analysis were done. Also, Cronbach Alpha internal consistency coefficients, structural reliability and adjusted R2 coefficients were calculated. In the analysis of the data, MANOVA, ANOVA, Pearson Correlation and simple linear regression tests were done. In the analysis of the obtained data 0,05 significance level was used. According to MANOVA analysis,“physical activity participation”and“having difficulty in leisure participation”variables have significant effects on ALCS and LMS subscales, and there are statistically significant differences in all subscales of ALCS and LMS. Also, a negative and low level of correlation was found between ALCS total and subscale scores and“internal motivation”and“external motivation”subscales whereas“amotivation”subscale has a positive and medium/high level of correlation with ALCS total and subscale scores. To conclude, LMS and ALCS total mean scores and subscale scores differ in terms of different variables; especially, the participants who have no difficulty in leisure participation and who participate in physical activities have an increase in leisure motivation and decrease in active life constraints. Also, as the leisure motivation of the youth increases, the active life constraints decrease.