Güneş pili sektöründeki teknolojik yönelmenin patent verilerine dayanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the technological trend in the solar cell industry based on patent data
  1. Tez No: 880192
  2. Yazar: HAKAN MIHÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknolojik gelişmelerin izlenmesi kamu otoritelerinin ve şirketlerin yatırım yaptıkları veya yapacakları alanların gelişim eğilimlerini izlemede yardımcı olur. Patent verileri teknolojik gelişmelerin izlenmesi sırasında sıklıkla kullanılan veriler arasındadır. Çalışmada güneş pillerindeki teknolojik gelişmelerin izlenebilmesi amacıyla, güneş pilleri hakkında alınan patent belgelerinden oluşan patent verisi analiz edilmiştir. Analiz için patent belgelerinin yer aldığı patent veri seti indirilmiş, bu veri setine sırasıyla metin ön işleme, ters görünme sıklığı (Term Frequency-Inverse Document Frequency- TF-IDF), görünme sıklığı, LDA uygulanıp konu başlıkları bulunmuş, ardından bulunan başlıklara ait toplam patent sayıları ve başlıkların YBBO'ları dikkate alınarak sınıflandırma yapılmıştır. Yapılan sınıflandırma teknolojik gelişmelerin düzeyine ilişkindir. Son olarak da başlıkların yer aldığı sınıfa göre güneş pili teknolojilerindeki yönelme ile ilgili değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışma; güneş pili teknolojisinde hangi teknolojilerin artık revaçta olmadığını, hangi teknolojilerin sektörde yoğun bir şekilde kullanıldığını, hangi teknolojilerin gelişme düzeyinde olduğunu değerlendirilmeye yöneliktir. Çalışma sonuçları incelenerek kamu otoriteleri ve şirketler, geleceğe yönelik güneş pili hakkında yatırım izlemesi gerçekleştirebilir. Ayrıca çalışmada kullanılan yöntemle farklı alanlara ait veri tabanları kullanılarak, kullanılan veri tabanının ait olduğu teknolojilerin gelişimi hakkında bilgi edinilebilir.
Özet (Çeviri)
Monitoring technological advancements aids governmental authorities and companies in tracking the trends in investment areas or those they intend to invest in. Patent data stands out among the commonly utilized datasets during the monitoring of technological advancements. In order to track the technological developments in solar panels, patent data consisting of patents related to solar panels was analyzed. For the analysis, the patent dataset was downloaded, and a series of preprocessing steps, including text preprocessing, TF-IDF, term frequency, and Latent Dirichlet Allocation (LDA) were applied to identify the topics. Subsequently, classification was conducted based on the total number of patents and the Years Before Breakout (YBBO) values of the identified topics. The performed classification is related to the level of technological advancements. Finally, evaluations were made regarding the trends in solar panel technologies based on the classes to which the topics belong. The aim of the study is to demonstrate which areas in solar panel technology are no longer popular, which areas are heavily utilized in the sector, and which areas are at the developmental stage. By examining the results of the study, governmental authorities and companies can conduct investment monitoring regarding the future of solar panels. Additionally, by using the method employed in this study with different databases, insights can be obtained about the development of technologies associated with the respective database.