Türkiye elektrik sektöründe yenilenebilir enerjinin rolü
The role of renewable energy at the electricity sector of turkey
- Tez No: 331234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yenilenebilir enerji; yerli, temiz ve çevre dostu özellikleri ile Türkiye elektrik üretimi için stratejik bir öneme sahiptir. Yenilebilir kaynakların yerli nitelikli oluşu ve yakıt maliyetinin düşük olması, elektrik üretiminde daha çok kullanılmaları için önemli birer tercih sebebidir. Yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi yapan firmalara devlet tarafından belirlenen fiyatlardan elektrik alım garantisi uygulamaları, sektörün gelişimi için ne yazık ki tek başına yeterli değildir. Türkiye?de yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi sürecinde kullanılan rüzgar türbini, güneş pili gibi elektro-mekanik aksamların üretimi, çok yetersiz düzeydedir. Öncelikle bu girdilerin ülke içi üretimine yönelik teknolojik gelişmeyi sağlayacak AR-GE harcamalarının devletçe doğrudan desteklenmesi ve bu amaçla kapsamlı bir teşvik sisteminin oluşturulması gerekmektedir. Yükselen enerji ithalatı ve buna bağlı olarak artan enerjideki dışa bağımlılık, Türkiye?de cari işlemler açığının yapısal bir özellik kazanmasına aracılık etmiştir. Söz konusu dışa bağımlılığın azaltılabilmesi için yenilenebilir enerji dışındaki politika önerileri; uygun tasarruf önlemleri çerçevesinde enerji yoğunluğunun düşürülerek enerji verimliliğinin artırılması, nükleer enerjiden elektrik üretimi ve linyit gibi yerli enerji kaynaklarının akılcı kullanımı olarak sıralanabilir. Ülkenin artan elektrik talebini karşılayacak yatırımların tümüyle kar amacına odaklanmış özel sektör tarafından gerçekleştirilmesini beklemek, günümüz koşullarında çok gerçekçi değildir. Özel yatırımlarla birlikte devletin de özellikle ciddi bir enerji stratejisi ve planlaması dahilinde aktif olarak yatırım faaliyetlerine devam etmesi gerekmektedir. Enerji politikası uygulayıcıları, bir an önce enerjideki mevcut dışa bağımlı yapının değiştirilmesi için elektrik üretimi sürecinde kullanılan ithal girdilerin yurt içi üretimle ikamesini amaçlayan teknoloji geliştirici uygulamaları teşvik etmelidir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy; with its domestic, clean and environmentally friendly characteristics has a strategic importance for the electricity generation of Turkey. The domestic characteristic of renewable resources and the low cost of fuel are the important reasons to be preferred in electricity production. Prices set by the government under purchasing guarantee for the renewable energy sourced electricity generation companies are not unfortunately enough for the development of the sector. The production of the wind turbines used in process of electricity generation from renewable energy sources and mechanical parts used in such as solar cell are very insufficient in Turkey. At first, it is necessary that government would support directly the expenditure of the technological improvement for production of inputs in-country R & D and for this purpose it should create a comprehensive system of incentives. Rising energy imports and accordingly increasing energy dependence mediated the current deficit to gain a structural characteristic in Turkey. Apart from the renewable energy, the other policy recommendations to reduce external dependence on energy can be listed as ; lowering the energy density within the framework of the energy savings appropriate to increase the efficiency of domestic electricity generation, nuclear energy and rational use of energy resources, such as lignite. It cannot be expected that the increasing electricity demand in the country cannot be satisfied by private sector investments focused on profit maximization, in current conditions, it is not realistic. With private investments, government should carry on its own investment actively within the framework of serious energy strategies and planning. To change the current external energy dependence on imported inputs that are used in the process of electricity generation, energy policy practitioners should encourage technology developing implications aiming the substitution of external sources with the domestic one.