Sanayide dijital dönüşüm ile sağlanan katkılar ve döküm sanayi'nde bir uygulama
Contributions made with digital transformation in industry and an application in casting industry
- Tez No: 880199
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜVEN GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dijital dönüşüm, teknolojik ilerlemenin hızı, genişliği ve derinliği ile iş dünyasını, toplumu ve bireyleri etkileyen büyük bir değişimi temsil eder. Geleneksel iş yapış biçimlerini değiştirirken, organizasyonları, iş stratejilerini ve iş modellerini yeniden düşünmeye ve uyum sağlamaya zorlar. Endüstri 4.0 ise bu dönüşüm sonucu ortaya çıkan bir olgudur. Endüstri 4.0'ın öne çıkan unsurları büyük veri, nesnelerin interneti, bulut bilişim, robotik sistemler, 3-D yazıcılar ve siber güvenliktir. Bu yeni endüstri devrimi, akıllı robotlar, siber-fiziksel sistemler ve daha fazla otomasyon içeren üretim ve hizmet süreçlerini mümkün kılar. İş dünyası için hızlı gelişmeler sunarak verimliliği arttırır. Bu çalışmada, döküm ve metal sanayii gibi sanayilerin dijital dönüşüm süreçlerinin sürdürülebilirlik, rekabetçilik ve iş stratejileri açısından nasıl bir yol haritası çizilebileceğini tartışacak ve gelecekteki zorluklar ile beklentiler de ele alınacaktır. Bu araştırma, dijital dönüşümün potansiyelini anlamak ve sektörün geleceğine katkıda bulunmak isteyen tüm araştırmacılara değerli bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation represents a majör shift in the speed,breadth and depth of technological advancement, affecting business, society and individuals.While changing traditional ways of doing business, it forces organizations to rethink and adapt their business strategies and business models.Industry 4.0 is an approach and phenomenon that emerged as a result of this transformation.The prominent elements of Industry 4.0 are big data, internet of things, cloud computing, robotic systems, 3-D printers and cyber security.This new industrial revolution enables manufacturing and service processes with intelligent robots, cyber-physical systems and greater automation. It offers rapid developments fort he business world, increasing productivity.In this study, we will discuss how the digital transformation processes of industries such as foundry and metal industry can be mapped in terms of sustainability, competitiveness and business strategies, and we will address future challenges and prospects.This research aims to provide a valuable insight to all researchers who want to understand the potential of digital transformation and contribute to the future of the industry.