Teknoloji ile dönüşen güzellik algısı: Filtre kullanımı
Beauty perception transformed by technology: Use of filters
- Tez No: 880214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Teknolojik gelişmelerin gün geçtikçe bireylerin hayatlarında önemli yer kapladığı gibi önemli etkileri de olmaktadır. Belirli bir paylaşımın gerçekleştiği sosyal medya platformlarında bireylerin oluşturduğu profiller adeta onların“vitrin”ini oluşturmaktadır. Sosyal medya platformlarıyla bireylerin hayatına önce özçekim kavramı akabinde de filtre kavramı girmiştir. Yüze uygulanan güzellik filtreleri bireylerin yüzlerindeki dudak, burun, göz gibi yerleri değiştirerek adeta başka yüzlere dönüştürmektedir. Bu bağlamda güzellik filtrelerinin ideal güzellik anlayışına hitap ettiği ve gerçeklik ile benlik sunumlarını etkilediği düşünülmektedir. Kusurları yok eden, pürüzsüzlüğü ön plana çıkaran ve yüzdeki her unsura farklı boyut kazandıran güzellik filtreleri temel motivasyonlarını kendi içinde barındırmaktadır. Bu bağlamda bu filtreler, bireylere kusursuzluğa ulaşma konusunda kolaylık sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı Z, Y ve X kuşağına mensup kadın bireylerin güzellik filtreleri kullanarak kendilerini ideal güzellik anlayışına uydurma ve bu filtrelerin gerçeklik algısını değiştirmesi bağlamında filtre kullanım pratiklerini incelemektir. Çalışmada, nitel araştırma yönteminin bir veri toplama tekniği olan“derinlemesine görüşme”yöntemi kullanılmıştır. Örneklem Z, Y ve X kuşaklarına ait her kuşaktan 8'er kişi olacak şekilde toplamda 18 yaşından büyük 24 kadın birey olarak belirlenmiştir. Görüşmecilere yarı yapılandırılmış görüşme soruları sorulmuştur. Çalışma, sosyal medya mecralarında özçekimlerde filtre kullanım pratiklerini inceleme açısından literatürdeki boşluğu doldurduğu için önem arz etmektedir. Bu bağlamda çalışma sonucunda kuşaklar arasında filtre kullanım pratiklerinde belirgin bir fark olmadığı, hepsinin güzellik filtresi kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments take up an important place in the lives of individuals day by day and also have important effects. The profiles created by individuals on social media platforms where a certain sharing takes place literally constitute their“showcase”. With social media platforms, first the concept of selfie and then the concept of filter entered the lives of individuals. Beauty filters applied to the face change places such as lips, nose and eyes on individuals' faces, transforming them into different faces. In this context, it is thought that beauty filters appeal to the understanding of ideal beauty and affect the presentation of reality and self. Beauty filters, which eliminate flaws, highlight smoothness and add a different dimension to every element on the face, contain their basic motivations. In this context, these filters make it easier for individuals to achieve perfection. The aim of this study is to examine the filter usage practices of female individuals belonging to the Z, Y and In the study, the“in-depth interview”method, which is a data collection technique of the qualitative research method, was used. The sample was determined as a total of 24 female individuals over the age of 18, 8 from each generation of Z, Y and X generations. Semi-structured interview questions were asked to the interviewers. The study is important because it fills the gap in the literature in terms of examining filter usage practices in selfies in social media channels. In this context, as a result of the study, it was concluded that there was no significant difference in filter usage practices between generations and that all of them used beauty filters.