Türkiye Rusya ilişkilerinde PKK Terör Örgütü
PKK Terrörist Organization in Turkey Russia relations
  1. Tez No: 880224
  2. Yazar: MAHMUT SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ruslar, XVIII. yüzyıldan itibaren dünya hakimiyeti gayesiyle yayılma politikalarına başlamıştır. Çar Petro ile başlayan sıcak denizlere inme politikası, günümüz Rusya Federasyonu'na kadar hep öncül plan olarak değerlendirilmiştir. Öncelikle Orta Doğu ve Balkanlarda kazanımlar elde etmek isteyen Ruslar, etnik grupları çıkarları doğrultusunda kullanmaktan çekinmemişlerdir. Uyguladıkları politikanın adı değişse bile amaç hep aynı kalmıştır. Çarlık Rusya'sından beri devam eden yayılma-genişleme politikası günümüzde de dahil olmak üzere etkinliğini korumaktadır. Eli kanlı terör örgütü PKK, sözde Kürt milliyetçiliği üzerine kurulmuş ayrılıkçı Marksist-Leninist bir yapılanma olduğundan ve SSCB döneminden beri Türkiye'ye karşı denge politikası güdülerek kullanıldığından, Rusların PKK terör örgütüne bakışı hiç değişmemiştir. Bu çalışma içerisinde, bölge coğrafyasında en fazla nüfuza sahip etnik topluluklardan olan Kürtlerin Ruslarla olan ilişkilerine ve uluslararası alanlarda Türkiye'ye karşı denge politikası olarak kullanılan PKK terör örgütünün Rusya tarafından ne amaçlar ile kullanıldığına değinilmiştir. Rusya ile PKK terör örgütü arasında yıllar boyunca yürütülen ilişkilerin Türkiye boyutu incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma içerisinde, kuruluşundan itibaren PKK terör örgütünün Rusya'dan aldığı desteklerin ve bu desteklerin karşılığında Rusya'nın bu eli kanlı örgütü nasıl kullandığı ile ilgili çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Russians started expansion policies with the aim of world domination since the XVIII century. The policy of landing in the warm seas, which started with Tsar Petro, has always been considered as a pioneer plan until today's Russian Federation. The Russians, who firstly wanted to achieve gains in the Middle East and the Balkans, did not hesitate to use ethnic groups for their own interests. Even though the name of the policy they implement has changed, the purpose has always remained the same. The propagation-expansion policy, which has been going on since Tsarist Russia, maintains its effectiveness even today. Since the sanguinary terrorist organization PKK is a separatist Marxist-Leninist organization founded on so-called Kurdish nationalism and has been used with a policy of balance against Türkiye since the USSR period, the Russians' view of the PKK terrorist organization has never changed. In this study, the relations of the Kurds, one of the most influential ethnic communities in the region, with the Russians and the purposes for which Russia uses the PKK terrorist organization, which is used as a balancing policy against Türkiye in international arenas, are discussed. An attempt has been made to examine the Türkiye dimension of the relations between Russia and the PKK terrorist organization over the years. In the study, inferences were made about the support the PKK terrorist organization received from Russia since its establishment and how Russia used this sanguinary organization in return for this support.