2014 sonrası suriye iç savaşı'nın Türkiye-ABD ilişkilerine etkileri
Effects of the Syrian civil war on Turkey-USA relations
  1. Tez No: 676453
  2. Yazar: GÜÇLÜ KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemin en büyük krizi olarak nitelendirilen Suriye İç Savaşı, 2011 yılında başladıktan sonra gerek bölgesel gerekse küresel ölçekte çok büyük etkiler yaratmıştır. 2014 yılında Suriye İç Savaşı'nda yaşanan çeşitli gelişmeler ise bu tarihten itibaren iç savaşın seyrini değiştirmiş ve savaşın aktörleri arasındaki ilişkilere önemli etkileri olmuştur. Türkiye-ABD ilişkileri de Suriye İç Savaşı'nda en çok etkilenen iki ülke ilişkilerinden olmuştur. Özellikle iki ülke arasındaki“stratejik”farklılıklar, Suriye İç Savaşı'na farklı yaklaşımları ve izledikleri uyumsuz politikalar, Türkiye-ABD ilişkilerine olumsuz etkide bulunmuştur. Öncelikle iki ülke Suriye'de yaşanan krizi 'uzak' ve 'yakın' tehdit olarak farklı algılamıştır. ABD'nin Suriye politikasındaki öncelikleri İran'ın etkisinin zayıflatılması ve İsrail'in güvenliğinin sağlanması iken Türkiye'nin Suriye politikasındaki öncelikleri Esad rejiminin devrilmesi ve hızlı bir çözüm ile topraklarındaki mülteci probleminin çözümü olmuştur. ABD, DEAŞ ile mücadelede Suriye İç Savaşı'nda PYD/YPG'yi partner olarak görürken, Türkiye'nin PYD/YPG'yi PKK'nın Suriye kolu olarak görmesi iki ülke ilişkilerinde kriz yaratan bir etken olmuştur. ABD'nin PYD/YPG ile 2014 yılında yaşanan Kobani Krizi'nden sonra kurumsallaşan ilişkisi ve sistemli silah yardımları, Türkiye açısından kabul edilemez görülmüş ve ikili ilişkilerde tansiyonu arttırmıştır. Suriye'nin kuzeyinde ABD güçlerinin desteklediği SDG/PYD/YPG koridoruna karşı Türkiye, ABD'nin tüm telkinlerine rağmen kuzey Suriye'de üç büyük askeri harekât gerçekleştirmiş ve iki ülke ilişkilerinde krizler yaşanmıştır. Türkiye-ABD ilişkileri Suriye İç Savaşı ile birlikte tarihin en kötü dönemine girmiştir. NATO üyesi ve müttefik olarak nitelendirilen iki ülke ilişkileri, Suriye İç Savaşı'nın yarattığı etki ile zıt politikalara sahne olmuştur. Türkiye, ABD'yi terör örgütüne destek vermekle suçlarken ABD, Türkiye'yi İran'ın etkisini arttıran ve Rusya'ya hediye sunan hamleler yapmakla suçlamıştır. Sonuç olarak 2014 sonrası Suriye İç Savaşı, Türkiye-ABD ilişkilerine bariz derecede olumsuz etkide bulunmuş ve iki ülke ilişkilerinin geleceği açısından çeşitli sorunlar ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The Syrian Civil War, which is described as the biggest crisis of the post-Cold War period, has had a huge impact on both regional and global scales after it started in 2011. Various developments in the Syrian Civil War in 2014 have changed the course of the civil war since that date and have had significant effects on the relations between the actors of the war. Turkey-US relations were the most affected relations because of the Syrian Civil War. Especially between the two countries'“strategic”differences in approaches to the Syrian Civil War, and incompatible policies they have, it has a negative impact on Turkey-US relations. First of all, the two countries perceived the crisis in Syria differently as a“distant”and“near”threat. The priorities of the USA in Syria policy are to weaken the influence of Iran in the region and to ensure the security of Israel, however, Turkey's priorities are the overthrow of the Assad regime and the settlement of the refugee issue in the soil. While the USA sees YPG as a partner against ISIS, Turkey sees YPG as the Syrian branch of the PKK. Therefore, this situation is a factor that created a crisis in the relations between the two countries. After the Kobani Crisis with institutionalized relations between the USA and PYD/YPG, and USA's systematic arms aid to YPD have been unacceptable for Turkey and increased tensions between the two countries. The SDF/PYD/YPG corridor, supported by the US forces in the north of Syria, caused Turkey to carry out three major military operations in northern Syria, despite all the suggestions of the USA, and there were crises in the relations between the two countries. Turkey-USA relations have experienced the worst period in history during the Syrian Civil War. The relations of the two countries, which are considered as NATO members and allies, have witnessed opposing policies with the effect of the Syrian Civil War. While Turkey has accused the United States of providing support to a terrorist organization, The US blamed Turkey for increasing Iran's influence and helping Russia. As a result, the Syrian Civil War obviously has a negative impact on Turkey-US relations and paved the way for several problems in the future relations of the two countries after 2014.