Simetrik&asimetrik floresans pillar[5]aren türevlerinin metal iyonlarına karşı sensör özelliklerinin araştırılması
Investigation of the sensor properties of symmetric&asymetric fluorescence pillar[5]arene derivatives against metal ions
  1. Tez No: 880244
  2. Yazar: CEREN BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMED NURİ KURŞUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, on veya beş adet nitrobenzofurazan (NBD) türevi içeren simetrik ve asimetrik olmak üzere iki yeni Pillar[5]aren makrohalkası sentezlendi ve bu bileşikler d-NBD-P5 ve p-NBD-P5 olarak isimlendirildi. Daha sonra bu yapıların üç değerlikli lantanit iyonlarını tespit edebilme özellikleri araştırıldı. Hedef makrosiklik bileşikler ve ara ürünler NMR spekstrokopisi, erime noktası, FT-IR, element analizi ve kütle spektroskopisi gibi tekniklerle karakterize edildi. Sentezlenen makrohalkalı sensör bileşiklerin üç değerlikli lantanit iyonlarına karşı tepkisi araştırıldıktan sonra, hazırlanan sensörlerin Eu(III) ve Yb(III) iyonlarına karşı yüksek hassasiyet ve seçiciliğe sahip oldukları gözlemlendi. Hassasiyeti belirlenen lantanit metal iyonları için bağlantılı spektroskopik deneyler neticesinde de kompleks sitokiyometrileri ve ideal tepki zamanları, bağlanma sabitleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two new Pillar[5]arene macrocycles, symmetrical and asymmetrical, containing ten or five nitrobenzofurazan (NBD) derivatives, were synthesized and these compounds were named d-NBD-P5 and p-NBD-P5. Then, the ability of these structures to detect trivalent lanthanide ions was investigated. Target macrocyclic compounds and intermediates were characterized by techniques such as NMR spectroscopy, melting point, FT-IR, elemental analysis and mass spectroscopy. After investigating the response of the synthesized macrocyclic sensor compounds against trivalent lanthanide ions, it was observed that the prepared sensors had high sensitivity and selectivity towards Eu(III) and Yb(III) ions. As a result of linked spectroscopic experiments, complex stoichiometry, ideal reaction times and binding constants were determined for the lanthanide metal ions whose sensitivity was determined.