Examining the role of number sense on seventh grade students' proportional reasoning
7. sınıf öğrencilerinin orantısal akıl yürütme becerilerinde sayı hissi rolünün incelenmesi
- Tez No: 880243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sayı hissi, kişinin sayılar ve ilgili işlemler hakkındaki genel anlayışı ve kişinin bu anlayışı etkili planlar ve sağlam matematiksel sonuçlar oluşturmak için değişken bağlamlarda kullanabilme eğilimidir (Reys et al., 1997). Bu bağlamda matematiğin öğrenme öğretme süreci göz önünde bulundurulduğunda, sayı hissi hem öğretmenlere hem de öğrencilere matematik konuları için derinde bir anlayış kazandırır (Cain et.al, 2007). Bu çalışmada ise sayı hissi, yüksek matematikle bağdaştırılabilen önemli bir matematik konusu olan (Lesh, Post, & Behr, 1988) orantısal akıl yürütme bağlamında incelenmiştir. 328 7. sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada öğrencilerin sayı hissi düzeylerinin belirlenmesi, öğrencilerin orantısal akıl yürütmelerinin sayı hissi düzeylerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının araştırılması ve bu öğrencilerin sayı hislerini orantısal akıl yürütme problemlerinde nasıl kullandıklarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı desenden faydalanılan çalışmada, nicel veriler Sayı Hissi Ölçeği ve Orantısal Muhakeme Testi aracılığıyla, nitel veriler ise, çeşitli orantısal akıl yürütme sorularının yöneltildiği, ses kaydı alınan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, öğrencilerin genel olarak düşük düzeyde sayı hissine sahip olduklarını, orantısal akıl yürütmenin öğrencilerin sayı hissi düzeylerine göre istatistiksel ve anlamlı düzeyde farklılaştığını ortaya koymuştur. Ayrıca nitel verilerin bulgularına göre hem sayı hissi hem de orantısal muhakemesi iyi düzeyde olan öğrenciler, belirli orantı durumlarında farklı stratejiler uygulayabilme konusunda ön plandadır.
Özet (Çeviri)
Number sense is the general understanding of a person about the numbers, and related operations, and this person's tendency to use this understanding in variable contexts in order to create effective plans and sound mathematical conclusions (Reys et al., 1997). In this context, considering teaching learning process of mathematics, number sense provides both students and teachers with in-depth understanding for mathematics subjects (Cain et al., 2007). This study examined number sense in the context of proportional reasoning, which is an essential mathematics subject related to higher mathematics (Lesh, Post, & Behr, 1988). In this study which was conducted with the participation of 328 7th grade students, the aim was to determine number sense levels of the students, to investigate whether proportional reasoning of the students differentiate based on their number sense levels, and to display how these students use their number sense on the proportional reasoning problems. Explanatory sequential design, a mixed method design, was conducted. Quantitative data were collected through Number Sense Scale and Proportional Reasoning Test, while qualitative data were collected through audio-recorded interviews that include various proportional reasoning problems. The results of the study revealed that the students have a low-level number sense in total, and proportional reasoning statistically and significantly differentiates based on number sense levels of students. Also, the findings of the qualitative data revealed that students with both good level number sense and proportional reasoning were at forefront in applying different strategies for certain proportional situations.