Laktik asit bakteri inokulantlarının sorgum (Sorgum bicolor) silajlarında fermantasyon, aerobik stabilite, silaj bakterilerinin genetik karakterizasyonu ve yem değeri üzerine etkileri
Effects of lactic acid bacteria inoculants on fermentation, aerobic stability, genetic characterisation of silage bacteria and feed value of sorghum (Sorghum bicolor) silages
  1. Tez No: 880254
  2. Yazar: BERRİN OKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT ÖZDÜVEN, PROF. DR. EMEL ÖZKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, üç çeşit [Bmr Gold 2 (ST), Es Hyperion Greengo (ST),] sorgum (Sorghum bicolor) bitkilerine farklı laktik asit bakteri (LAB) inokulantı kullanımının silaj fermantasyon özellikleri, aerobik stabilitesi ile sorgum silajlarında fermantasyon özelliklerini etkileyen LAB'nin DNA dizi analiz tekniği ile genetik karakterizasyonunun yapılması ve filogenetik ilişkilerin ortaya konması amacıyla düzenlenmiştir. Laktik asit bakteri inokulantı olarak homofermantatif LAB (HMLAB) biyolojik kompozisyonunda Lactobacillus plantarum bakterilerini içeren LACTOSIL ve heterofermantatif LAB (HTLAB) biyolojik kompozisyonunda Lactobacillus buchneri bakterisi içeren Pioneer 11A44 kullanılmıştır. Kontrol ve katkı maddeleri ile muamele edilen sorgum 1 litre hacimli polietilen torbalarda silolanmıştır. Torbalar laboratuvar koşullarında 20±2 °C sıcaklıkta depolanmışlardır. Fermantasyoonun 2, 4, 8, 16 ve 60. günlerde her gruptan 3' er torba açılarak silajlarda kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Silolama döneminin sonunda (60. gün) açılan tüm silajlar 5 gün süre ile aerobik stabilite testine tabi tutulmuşlardır. Bakterilerin tanımlanmasında 16S rRNA bölgesini dizilemesinde Sanger DNA dizi analizi yapılmıştır. Silolama süresinin sonunda (60.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the silage fermentation characteristics and aerobic stability of three sorghum (Sorghum bicolor) cultivars [Bmr Gold 2 (ST), Es Hyperion Greengo (ST),] using different lactic acid bacteria (LAB) inoculants and to genetically characterize the LAB affecting the fermentation characteristics of sorghum silages by DNA sequence analysis technique and to determine phylogenetic relationships. Sorghum was harvested at dough stages. LACTOSIL containing Lactobacillus plantarum bacteria in homofermentative LAB (HMLAB) biological composition and Pioneer 11A44 containing Lactobacillus buchneri bacteria in heterofermentative LAB (HTLAB) biological composition were used as LAB inoculants. Control and additive-treated sorghum were ensiled in polyethylene bags with a volume of 1 liter. The bags were stored under laboratory conditions at 20±2°C. Three bags from each group were sampled for chemical and microbiological analyses on the days 2, 4, 8, 16 and 60 after ensiling. All silages were opened at the end of the ensiling period (60 days) and subjected to an aerobic stability test for 5 days. Sanger DNA sequencing was used to identify the 16S rRNA region for bacteria.