Muhammed Hamidullah'ın İslam Peygamberi eserinde siyeri çağımıza aktarırken kullandığı metot ve üslub
The method and style utilizedby Muhammed Hamidullah in transferring the sira of theIslamic Prophet to our era
  1. Tez No: 880258
  2. Yazar: ŞEYMA ÖNEN FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Muhammed Hamidullah Hz. Peygamber'in hayatını kendi döneminde benzeri olmayan bir bakış açısıyla yüzyıllardan beri mevcut olan malzemelerden, bilimsel metotlar kullanarak eşsiz bir biyografi ortaya koymuştur. Hz. Peygamber'in mücadelesini modern entelektüellerin görüş ve sorularına cevap verir nitelikte kaleme almıştır. Bu çalışmada Hamidullah'ın özelde İslam Peygamberi eseri ele alınarak diğer eserlerinde de Hz. Peygamber'in hayat mücadelesini modern çağın getirdiği yöntem ve tekniklerle günümüze nasıl taşıdığı ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Hz. Peygamber'in hayatını günümüz insanına aktarma ve anlatma çabası, siyere bakış açısı, tarihi aktarmada kullanmış olduğu yöntemler, siyer anlatımında yer verdiği modern kavram ve analizler, Hz. Peygamber'in hayatını anlatmada karanlık kalan birtakım kısımların nasıl gün yüzüne çıkarıldığına yer verilmiştir. Bunlara ek olarak Hz. Peygamber'in hayatını sosyolojik olarak inceleyerek o dönemdeki askerî, kültürel, siyasî, toplumsal vb. pek çok alanlar hakkında bilgiler verilmiştir. Hamidullah'ın klasik siyer âlimlerinden farklı olarak siyeri sunuş şekli çok farklıdır. Menkıbelerle dolu bir siyer anlatımını hoş görmeyerek Hz. Peygamber'in insanî yönü ve getirdiği evrensel mesaj ışığında bir siyer anlatımı sunmaktadır. Bu yönüyle İslam Peygamberi eseri, çağındaki ve öncesinde kaleme alınan siyer eserlerinden tamamen farklı bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Muhammed Hamidullah has presented an unparalleled biography of Prophet Muhammad, utilizing scientific methods and a unique perspective on materials available for centuries. He has addressed the Prophet's struggle in a manner that resonates with modern intellectuals. This study specifically examines Hamidullah's approach to the biography of the Islamic Prophet, focusing on how he brought the Prophet's life struggle to the present day using the methods and techniques of the modern age. It discusses Hamidullah's efforts to convey and narrate the Prophet's life to contemporary audiences, his perspective on Sira, and the guidance he provided to young researchers in this field. The study also analyzes the methods and techniques used by Hamidullah in historical narration, the modern concepts and analyses incorporated into Sira, and how he illuminated certain obscure aspects of the Prophet's life, including the use of sketches and maps. Additionally, the study examines the Prophet's life sociologically, providing insights into various aspects such as military, cultural, political, and societal conditions of that era. Unlike classical Sira scholars, Hamidullah's presentation of Sira is markedly different. He eschews a narrative filled with anecdotes, instead focusing on the human aspect of the Prophet and the universal message he brought. In this regard, the work“Islam Prophet”holds a completely different place from Sira works written in his time and earlier periods.