Muhammed Hamidullah'ın İslâm Peygamberi eserine Türkiye'de yöneltilen eleştiriler
The criticisms directed at Muhammad Hamidullah's work the Prophet Of Islam In Turkey
- Tez No: 960651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
20. yüzyılın Hint coğrafyasında yetişmiş İslâm âlimlerinden biri olan Muhammed Hamidullah, hayatını ilme vakfetmiş, İslâmî ilimlerin pek çok alanında eserler kaleme almış ve çeşitli konferanslar vermiştir. Kur'an ve sünnetin doğru anlaşılması için büyük çaba sarf etmiş, ömrünün sonuna kadar bu amaç doğrultusunda çalışmalarını sürdürmüştür. Batı'nın bilimsel yöntemlerinden faydalanarak, İslâm'ın hakikatleriyle çelişmeyen unsurları kabul etmiş ve kendi dönemiyle çağdaş olan müsteşriklerin itirazlarına karşı sağlam bir duruş sergilemiştir. Birçok alanda hizmeti olan ve İslâm tarihine büyük katkı sağlayan Hamidullah, siyer yazımında Resûlullah'ı (s) en güzel örnek olarak sunmaya çalışmış ve eserlerinin büyük kısmını İslâm hakkında bilgisi olmayanlara hitap ederek yazmıştır. Bununla birlikte, bazı görüşleri kimi Müslüman yazarlar tarafından farklı değerlendirmelere tabi tutulmuş ve eleştirilere maruz kalmıştır. Bu eleştiriler, özellikle din ve akıl arasındaki ilişki bağlamında yoğunlaşmış ve Hamidullah'ın bazı dinî meselelerdeki yorumları üzerinden şekillenmiştir. Bu çalışmada Hamidullah'ın hayatı, ilmî kişiliği, kullandığı kaynaklar, metodu, hocaları ve eserleri ele alınmıştır. Özellikle İslâm Peygamberi adlı eseri üzerinden yapılan eleştiriler detaylandırılarak çeşitli dinî ve ilmî konulara dair yaklaşımı ve bu yaklaşımlara yönelik eleştiriler analiz edilmiştir. Eleştirileri yönelten müelliflerin görüşleri, ilmî bir zeminde değerlendirilmiş ve eleştirilerin gerekçeleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise eleştirilerin niteliği ve Hamidullah'ın eleştirilere karşı sergilediği tavır ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the Islamic scholars raised in the geography of India in the 20th century, Muhammad Hamidullah dedicated his life to knowledge, writing numerous works in various fields to ensure the original transmission of Islamic sciences, and delivering various lectures. He made great efforts to ensure the correct understanding of the Qur'an and Sunnah and continued his work in this direction until the end of his life. By benefiting from the scientific methods of the West, he accepted elements that did not contradict the truths of Islam and took a strong stance against the objections of contemporary Orientalists of his time. Hamidullah, who contributed greatly to Islam in various fields and made significant contributions to Islamic history, attempted to present the Prophet Muhammad as the best example in the writing of the biography of the Prophet (sīrah) and wrote much of his work aimed at people who lacked knowledge of Islam. However, some of his views have been subject to different evaluations by certain Muslim writers and have faced criticism. These critiques, particularly, have focused on the relationship between religion and reason and have been shaped through his interpretations on various religious issues. In this study, the life of Hamidullah, his scholarly personality, the sources he used, his methodology, his teachers, and his works are discussed. Criticisms made, particularly regarding his work The Islamic Prophet, are elaborated upon, and his approaches to various religious and scholarly topics, as well as the criticisms directed towards these approaches, are analyzed. The views of the authors who directed the criticisms are evaluated in a scholarly context, and the justifications for the criticisms are examined. In the final section of the study, the nature of the criticisms and Hamidullah's response to them are addressed.