Türk ve yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin benlik saygısı, yalnızlık ve stresle başaçıkma tutumlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative examination of turkish and foreign university students' attitudes on self-respect, loneness and stress management
  1. Tez No: 880273
  2. Yazar: ENAYAT M. H. ELYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN AVŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin benlik saygısı, yalnızlık ve stresle başa çıkma tutumlarının uyruk ve cinsiyet değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermeme durumu incelenmiştir. Ayrıca genel, Türk ve yabancı uyruklu araştırma gruplarında benlik saygısı, yalnızlık ve stresle başa çıkma tutumları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığına, benlik saygısı ve stresle başa çıkmanın yalnızlığın anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığına da bakılmıştır. Araştırmada genel tarama modelinden ilişkisel model kullanılmıştır. Bu araştırmada Türk öğrenciler ile yabancı uyruklu öğrencilerin benlik değeri, depresif duygulanım, başarma ve üretkenlik alt boyutlarından, dine sığınma ve kaçma-soyutlama (duygusal eylem) alt boyutlarından aldıkları puan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Dış yardım arama ve aktif planlama alt boyutlarından, özgüven ve kendine yetme alt boyutlarında ise Türk öğrencilerin aldıkları puan ortalaması yabancı uyruklu öğrencilerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu araştırmanın genel araştırma grubunda erkek öğrencilerin yalnızlık ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları, kadın öğrencilerin aldıkları puan ortalamasından anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Türk araştırma grubunda ve yabancı uyruklu araştırma grubunda; kadın ve erkek öğrencilerin yalnızlık ölçeğinden aldıkları puan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Bu araştırmada yabancı uyruklu öğrencilerin UCLA yalnızlık ölçeği, kaçma- soyutlama (biyokimyasal eylem) ve kabul-bilişsel yeniden yapılandırma alt boyutlarından aldıkları puan ortalamaları Türk öğrencilerinkinden anlamlı düzeyde daha yüksek saptanmıştır. Bu araştırmanın genel, Türk ve yabancı uyruklu araştırma grubundaki öğrencilerin UCLA yalnızlık Ölçeği ile Benlik Saygısı Ölçeği alt boyutları benlik değeri, özgüven, kendine yetme, başarma ve üretkenlik arasında anlamlı negatif ilişki saptanmıştır. UCLA yalnızlık ölçeği ile depresif duygulanım alt boyutu arasında ise anlamlı pozitif ilişki bulunmuştur. Ayrıca her üç grupta da bağımsız değişkenler yalnızlık değişkenini anlamlı düzeyde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined whether university students' self-esteem, loneliness and stress coping styles differ significantly according to nationality and gender variables. In addition, it was also examined whether there was a significant relationship between self-esteem, loneliness and styles of coping with stress in general, Turkish and foreign research groups, and whether self-esteem and coping with stress were significant predictors of loneliness. The relational model from the general screening model was used in the research. In this study, it was determined that the mean scores of Turkish students and foreign students on the Self-Esteem, Depressive Affectiveness, Achievement and Productivity Subscales, and Religion and Escape Isolation (Emotional-Actional) Subscales did not differ significantly. It was determined that the average score of Turkish students in the Self-Confidence and Self-Sufficiency Subscales of Seeking Foreign Help and Active Planning was significantly higher than that of foreign students. In the general research group of this study, the mean scores of male students on the loneliness scale were found to be significantly higher than the mean scores of female students. In the Turkish research group and the foreign research group; It was determined that the mean scores of male and female students on the loneliness scale did not differ significantly. In this study, the mean scores of foreign students on the UCLA Loneliness Scale, Escape-Isolation (Biochemical) and Acceptance Cognitive Restructuring Subscales were found to be significantly higher than those of Turkish students. A significant negative relationship was found between the UCLA Loneliness Scale and the Self-Esteem Scale sub-dimensions Self-Worth, Self-Confidence, Self-Sufficiency, Achievement and Productivity of the students in the general, Turkish and foreign research groups of this study. A significant positive relationship was found between the UCLA Loneliness Scale and the Depressive Affect Subscale. In addition, independent variables significantly predict the loneliness variable in all three groups.