Tekirdağ ili karayolu ulaşımından kaynaklanan sera gazı emisyonunun belirlenmesi
Determination of greenhouse gas emission sourced from road transportation in Tekirdağ province
  1. Tez No: 880272
  2. Yazar: AYŞE AYÇA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ulaşım sektörü genel olarak, kullanılan yakıtların %94'den fazlasının benzin ve dizel gibi doğrudan emisyona sebep olan petrol bazlı fosil yakıtlardan oluşması nedeniyle önemli bir sera gazı emisyon kaynağı konumundadır. Küresel yakıt enerjisi talebinin %27'sini ve toplam sera gazı emisyonunun %16,2'sini oluşturan ulaşım sektörü, özellikle karayolu ulaşımı ile çevresel sorun anlamında ciddi bir potansiyele sahiptir. Gelinen noktada sera gazı emisyonun önlenmesi veya azaltılmasına yönelik uygulamalar açısından, karayolu ulaşımının detaylı araştırmalarla değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada öncelikle tüketilen yakıt miktarlarına bağlı olarak, Tekirdağ ili karayolu ulaşımından kaynaklanan sera gazı emisyonunun hesaplanması amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlar Tekirdağ ilinde CO2, CH4 ve N2O gazları için 2019-2022 yılları arasında eşdeğer CO2 emisyonunun yaklaşık %44 oranında artarak 1.890,03 Gg CO2e miktarına ulaştığını, 2022-2023 yılları arasında ise yaklaşık %14 oranında azalarak 1628,03 Gg CO2e değerine gerilediğini göstermektedir. Çalışmanın sonraki aşamasında il genelinde belirlenen güzergâhlar için eşdeğer CO2 emisyon haritaları oluşturulmuştur. Devamında ise 2030, 2040 ve 2050 yılları için hazırlanan üç farklı senaryo ile, il genelinde karayolu ulaşımı kaynaklı sera gazı emisyonunun gelecekteki olası durumu değerlendirilmiştir. Yapılan hesaplamalarla 2030-2050 yılları arasında eşdeğer CO2 emisyonlarının Senaryo-I, Senaryo-II ve Senaryo-III için sırasıyla %64, %41,3 ve %24,4 oranlarında arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The transportation sector is generally a very important source of greenhouse gas emissions, as more than 94% of the fuels used consist of petroleum-based fossil fuels such as gasoline and diesel, which directly cause emissions. The transportation sector, which accounts for 27% of global fuel energy demand and 16.2% of total greenhouse gas emissions, has a serious potential in terms of environmental problems, especially with road transportation. At this point, it is important to evaluate road transportation with detailed research in terms of applications aimed at preventing or reducing greenhouse gas emissions. In this study, greenhouse gas emissions sourced from road transportation in Tekirdağ province were first calculated depending on the amount of fuel consumed. The results showed that the equivalent CO2 emission for CO2, CH4 and N2O gases in Tekirdağ province increased by approximately 44% between 2019 and 2022, reaching 1,890.03 Gg CO2e, and decreased by approximately 14% between 2022 and 2023, reaching 1,628.03 Gg CO2e. In the next stage of the study, equivalent CO2 emission maps were prepared for the routes determined throughout the province. Subsequently, the possible future status of greenhouse gas emissions sourced from road transportation throughout the province was evaluated with three different scenarios created for the years 2030, 2040 and 2050. Accordingly, as a result of the calculations, it was determined that equivalent CO2 emissions increased by 64%, 41.3% and 24.4% between 2030 and 2050 for Scenario-I, Scenario-II and Scenario-III, respectively.