Göstergebilim açısından Fenerbahçe Futbol Kulübü'nün Avrupa Ligi'nde oynadığı maçların gazete manşetlerinin çözümlenmesi
Analyzing the newspaper headlines of the matches played by Fenerbahçe Football Club in the Europa League from the perspective of semiotics
  1. Tez No: 880274
  2. Yazar: MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
Bu çalışma, medyanın yapılandırıcı ve ikna edici gücünün toplumsal kabul durumuna nasıl dönüştürüldüğünü inceleyen, çağrı işlevinden hareketle, gazetelerin başlıklarını çözümleyen bir yapıyı hedef almaktadır. Metinler tek tek sözcüklerden hareketle oluşan, bir anlam ve bütünlük içeren öbekler ve durumlar anlamsal bütünlükler olarak karşımıza çıkarlar. Zaman içinde tek tek sözcüklerin, bildirilerin oluşturduğu metinler, farklı bir okuma ile ele alındığında, nasıl bir dünyayı sergiledikleri ortaya konulabilir. Daha farklı bir deyişle, bu metinlerin, nasıl bir dünyaya göndermeler yaptığı, bu dünyayı nasıl yorumladığı ve kitleleri nasıl yönlendirdiği daha net bir biçimde görülmektedir. Bu bakış açısından hareketle, toplumların önemli gündem maddelerinden birini oluşturan, toplumsal yapıları hareketlendiren ve genelde boş zaman geçirme kavramı ile birlikte düşünülen“spor”konusunun ele alındığı çözümleme örnekleri son derece ilginç veriler ortaya koymaktadır. Bu çalışma, son dönemlerde artan ilgi ve heyecanı odaklayan takımlardan biri olarak“Fenerbahçe Spor Kulübü”nün Avrupa Takımları ile gerçekleştirdiği futbol karşılaşmalarının gazete başlıklarına nasıl yansıdığını araştırmayı hedeflemektedir. Her bir gazete manşeti, gündemi belirlediği gün, bağlam ve ölçekte, farklı bakış açıları ile değerlendirilebilmekte,“verili toplumun”değerlerini, konuya bakış açısını sergilemekte hatta bunu yönlendirmektedir. 1959'dan 2023 yılına kadar geçen süre içinde yapılan Avrupa ligi futbol karşılaşmalarının gazete başlıklarını çözümlemeyi amaçlayan bu çalışma, Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Fotomaç ve Fanatik gazeteleri temel alınarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the headlines of newspapers based on the call function, examining how the structuring and persuasive power of the media is transformed into social acceptance. Texts appear as semantic wholes, consisting of phrases and situations that consist of individual words and contain a meaning and integrity. When the texts created by individual words and statements over time are approached with a different reading, it can be revealed what kind of world they display. In other words, it can be seen more clearly what kind of world these texts refer to, how they interpret this world and how they direct the masses. From this point of view, the analysis examples on the subject of 'Sports', which constitutes one of the important agenda items of societies, mobilizes social structures and is generally considered together with the concept of spending free time, reveal extremely interesting data. This study aims to investigate how the football matches between the European Teams of“Fenerbahçe”sports club, as one of the teams that have focused the increasing interest and excitement in recent years, are reflected in the newspaper headlines. Each newspaper headline can be evaluated from different perspectives on the day, context and scale on which it sets the agenda, and exhibits and even directs the values of the 'given society', its perspective on the subject. This study, which aims to analyze the newspaper headlines of the European league football matches held between 1959 and 2023, was carried out based on the newspapers Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Fotomaç and Fanatik.