Kentsel iç mekân kavramı çerçevesinde ileri yaş kullanıcıların mekânla olan bağlılık düzeyleri üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the level of attachment of elderly users to the space within the framework of the concept of urban interior
  1. Tez No: 880303
  2. Yazar: KARDELEN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM UÇAR, DOÇ. DR. ONUR ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Mekânların, bireylerin yaşamı üzerindeki etkisi bazı zamanlarda ve durumlarda mekânsal bağlılık deneyimine evrilebilmektedir. Literatürde de mekânsal bağlılık sorgulaması farklı yaş gruplarında, çeşitli mekânlarda çalışılmış bir araştırma konusudur. Ancak bu sorgulama sırasında kullanılan yöntemlerde genellikle mekânsal bağlılığın ortaya çıkmasına sebep olan durumlar ve mekânsal ögelerden ziyade bağlılığın yalnızca derecesi tespit edilmiştir. Mekân ve kullanıcı ilişkisinde mekânsal bağlılık ve bu bağlılığın nedenleri önemli potansiyeller taşımaktadır. Bu doğrultuda, tez çalışması kapsamında ileri yaştaki bireylerin mekânsal bağlılığı ve bu durumu meydana getiren nedenler kentsel iç mekân (urban interior) çerçevesinde fenomenolojik yaklaşım ile çalışılmıştır. İlişki, etkileşim ve deneyim kavramları ile kullanıcı- mekân etkileşiminde potansiyeller taşıyan kentsel iç mekân kavramı tez kapsamında Hamamyolu aksı özelinde ele alınmıştır. Dünya'da ve Türkiye'de ortaya konan veriler, yaşam süresinin uzadığını ve nüfus popülasyonunda ileri yaştaki bireylerin önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla çalışmalar odak grubunu ileri yaştaki bireylere çevirmektedir. Bu tez çalışmasında da amaç, kentsel iç mekân potansiyeli çerçevesinde değerlendirilen Hamamyolu aksını kullanan ileri yaştaki bireylerin mekânsal bağlılığını ve bu durumu ortaya çıkaran sebepleri ve mekânsal ögeleri ile etkileşimini sorgulamaktır. Bu doğrultuda, Graham D. Rowles'un (1983) içerdenlik (insideness) teorisine paralel olarak oluşturulan görüşme soruları, yarı yapılandırılmış görüşme olarak uygulanmıştır. Alınan bilgiler doğrultusunda nitel veri analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of places on individuals' lives can sometimes evolve into the experience of place attachment. In the literature, the question of place attachment is a research topic that has been studied in different age groups and in various places. However, in the methods used during this inquiry, only the degree of attachment was determined rather than the situations and spatial elements that caused place attachment to emerge. In this direction, within the scope of the thesis study, the place attachment of elderly people and the reasons that create this situation were studied with a phenomenological approach within the framework of urban interior. The concepts of relationship, interaction and experience and the concept of urban interior are discussed within the scope of the thesis, specifically the Hamamyolu axis. Data from the world and Turkey show that life expectancy is increasing and elderly people have an important place in the population. Therefore, studies are turning the focus group to elderly people. The aim of this thesis study is to question the place attachment of elderly people using the Hamamyolu axis, which is evaluated within the framework of urban interior space potential, and the reasons that reveal this situation and its interaction with spatial elements. In this direction, interview questions created in parallel with Graham D. Rowles' (1983) insideness theory were applied as a semi-structured interview. Qualitative data analysis was conducted in line with the information received.