Tarihi çevrenin korunması yönünden Antakya kenti
The City of Antakya by the protection historical enviroment
- Tez No: 88031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZ Funda Sahillioğlu Bu araştırma, Antakya Kenti'nin Tarihi Gelişimini ve bugüne çeşitli şekil lerde yansımalarını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Tarihi gelişimin, günümüz top lum yaşayışına, kültürel değerlerine, insan yerleşimlerine ve şehir planına getirdikleri araştırılmıştır. Anıtlar Yüksek Kurulunca,“Sit Alanı”üan edilen Antakya Eski Evlerinin mimari yapısının, günümüze ulaşmış şekliyle insan yaşamının ihtiyaçlarına ne şekilde yanıt verdiği irdelenmiştir. Korunmaya alınmış evler içinde ortak birim olan avlunun; estetik ve işlevsel yönü, avlu içindeki bitkisel ve yapısal elemanların kullanımı, avlu- sokak, avlu yapı ilişkisi ve bu sistemi yönlendiren, kullanım şekli saptanmıştır. Antakya kenti tarihi gelişimi içerisinde, korunmaya alınmış olan evlerin, ne derece korunabildi ği, koruma için alınan kararların ne şekilde uygulandığı gözlemlenmiştir. Görkemli tarihinden günümüze kalan pek az eserin korunmadığı halde, önümüzdeki bir kaç yıl içinde tümüyle kaybolacağı ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Avlu, Antakya Eski Evleri, Antakya Tarihçesi, Avlunun Bahçe Olarak Kullanımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Funda Sahillioğlu This research was carried out in Antakya settlement area which is located historical house of Antakya.The aims of this research were to investigate development of history, today community life,cuttural value, human settlement and city planning. In this study were to investigate by High Monuments Commutee, architectural plans of Historical Antakya House, how to answer tothe settlements needTThe common unit is a court, plants and structural materials how to use in court, way of using esthetic and functional, court and street, connect with court and building have been determine. If the work of art to remain magnificient history will not protection, some years later all of them can be lost by tone. Key Words : The Court, The History Of Antakya, The Old House Of Antakya, How To Use Of Court As A Garden. n