Sıcaklık stresinde, biyolojik gübre olarak, Cladophora glomerata ve Arthrospira (Spirulina) platensis alglerinin aspir (Carthamus tinctorius) bitkisinin gelişimi ve büyümesi üzerine etkisi
Effect of Cladophora glomerata and Arthrospira (Spirulina) platensis algae as biological fertilizers on the growth and development of safflower (Carthamus tinctorius) under temperature stress
- Tez No: 880315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSAL SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, sıcaklık stresinde, biyolojik gübre olarak, Cladophora glomerata ve Arthrospira (spirulina) platensis alglerinin aspir (Carthamus tinctorius) bitkisinin gelişimi ve büyümesi üzerine sıcaklık stresinde etkisi araştırmak amacıyla, C. glomerata ve A. (Spirulina) platensis alglerinin beş farklı kuru ağırlık dozu (100 ml'de Cladophora için; 0.5 gr, 1 gr, 1.5 gr 2 gr, 2.5 gr kuru ağırlığı; Spirulina algi için; 0,25 gr, 0.5 gr, 0.75 gr, 1 gr, 1.25 gr kuru ağırlığı ve aynı oranda karışımları verildi) toprağa sıvı olarak üç defa uygulanmıştır. Deneme üç tekrarlı olarak 30.05.2022 ile 05.09.2022 tarihleri arasında Biyoloji Bölümü Serası ve açık alanda 7 litrelik saksılarda yapılmıştır. Araştırmada sırasında aspir kalitesinin bazı ayırt edici özelliklerinden olan; kök hariç bitki boyu, kök uzunluğu, tabla çapı, tabla ve sap toplam ağırlığı, kök ağırlığı, tabla ağırlığı, tabla ortalama tohum sayısı, 1000 tane ağırlığı, toplam tane ağırlığı, klorofil a, b ve total klorofil verimi gibi kıstaslar incelenmiştir. Sıcaklık stresine rağmen aspir bitkisinde alg uygulamalarının genelde kontrol grubuna göre çok daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Arthrospira (Spirulina) platensis, Cladophora glomerata, Carthamus tinctorius, Biyogübre, Bitki Büyüme, Sıcaklık stresi
Özet (Çeviri)
In this study, in order to investigate the effect of Cladophora glomerata and Arthrospira (Spirulina) platensis algae as biological fertilizers on the growth and development of safflower (Carthamus tinctorius) plant under temperature stress, five different dry weight doses of C. glomerata and A. (Spirulina) platensis algae (for Cladophora in 100 ml; 0. 5 g, 1 g, 1.5 g, 2 g, 2.5 g dry weight; for Spirulina algae; 0.25 g, 0.5 g, 0.75 g, 1 g, 1 g, 1.25 g dry weight and mixtures of the same ratio were given) were applied three times as liquid to the soil. The experiment was conducted with three replications in 7-liter pots between 30.05.2022 and 05.09.2022 in Harran University Biology Department Greenhouse and open field. Plant height excluding root, root length, tray diameter, total weight of tray and stem, root weight, tray weight, average number of seeds in tray, 1000 grain weight, total grain weight, chlorophyll a, b and total chlorophyll yield, which are some of the distinguishing characteristics of safflower quality, were examined during the research. It was observed that algal treatments generally gave much better results than the control group in safflower plant despite heat stress. KEYWORDS: Arthrospira (Spirulina) platensis, Cladophora glomerata, Carthamus tinctorius, Biofertilizer, Plant growth, Temperature stress