Taktik saha muhabere sistemleri arasında müşterek çalışabilirliğin sağlanması: Uygulamalı bir araştırma
Achievement of interoperability between tactical field communication systems: An applied research
- Tez No: 880321
- Danışmanlar: DR. ERDAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bilim ve teknolojideki büyük gelişmeler beraberinde her alanda olduğu gibi haberleşme sanayiinde de büyük değişimlere yol açmıştır. Bu değimlerin en önemli sonuçlarından biri de farklı standart ve arayüzleri kullanan sistemlerin geliştirilmesidir. Geliştirilen yeni sistemler beraberinde müşterek çalışabilirlik problemini oluşturmuştur. Çalışmanın amacı, çeşitli bağlantı teknolojilerini kullanan muhabere sistemlerinin müşterek çalışabilirliğini incelemektir. Bu amaçla, bağlantı teknolojilerinin özellikleri incelendikten sonra, NATO'ya dahil olan ülkelerin Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri (MEBS) arasında müşterek çalışabilirlik sağlamak maksadıyla yürütülen TACOMS Post-2000 projesi kapsamında yapılan uygulamalar değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, farklı teknolojik alt yapılar kullanılarak geliştirilen MEBS sistemlerinin, TACOMS Post-2000 projesi kapsamında oluşturulan STANAG'ları kullanmasıyla müşterek çalışabilirliğin sağlandığı görülmüştür. Ayrıca, Servis Kalitesi (Quality of Service-QoS)'nin gerçek zamanlı servislerin iletimi için gerekli olduğu ve İnternet Protokolü (Internet Protocol-IP) üzerinden güvenli iletişimin gerçekleştirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Major developments in science and technology have led to major changes in the communications industry, as in every field. One of the most important results of these changes is the development of systems using different standards and interfaces. The newly developed systems have created the problem of interoperability. The aim of the study is to examine the interoperability of communication systems using various connection technologies. For this purpose, after examining the characteristics of the connection technologies, the applications carried out within the scope of the TACOMS Post-2000 project, which was carried out to provide interoperability between the Communication Electronic and Information Systems (MEBS) of the countries included in NATO, were evaluated. As a result of the study, it was observed that interoperability was achieved by using the STANAGs created within the scope of the TACOMS Post-2000 project of MEBS systems developed using different technological infrastructures. In addition, it was concluded that Quality of Service (QoS) is necessary for the transmission of real-time services and that secure communication can be achieved over the Internet Protocol (IP).