Yoga yapan bireylerde manevi süreçler
Spiritual processes in individuals performing yoga
- Tez No: 880322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Yoga yapan bireylerde manevi süreçlerin etkisini incelemektir. Çalışmanın evrenini; Türkiye'de yoga yapan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubu, amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen, farklı illerde yaşayan ve online yoga eğitimi alan 434 kadın katılımcıdan (n=434) oluşmaktadır. Bu çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin, araştırmada birlikte kullanılmasını yöntem edinen, 'karma araştırma yöntemi' kullanılmıştır. Nicel kısımda; Ekşi, Kardaş ve Koçoğlu (2018) tarafından geliştirilen içsel spiritüellik (İS) ölçeği ile Kasapoğlu (2015) tarafından geliştirilen manevi yönelim (MY) ölçeği kullanılmıştır. Nitel kısımda ise; yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 26.0 paket programında değerlendirilmiştir. Normallik testi sonucuna göre parametrik testlerden Bağımsız örneklem t testi, One way anova ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi için ise Microsoft Excel programı kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Bulgulara göre; Medeni hal, meslek, eğitim düzeyi, gelir durumu ve yoga dışında spor yapma değişkenlerine göre İS ile MY puanları arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Yaş değişkenine göre İS ile MY puanları arasında anlamlı fark olduğu görülürken, yoga yapma süresi değişkenine göre İS puanlarında anlamlı fark olduğu, MY puanlarında anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Regresyon analizi sonucuna göre ise; içsel spiritiüelliğin manevi yönelimin yordacısı olduğu tespit edilmiştir. Karma çalışma olduğu için nitel kısım nicel kısımı destekler niteliktedir. Sonuç olarak; yoga yapmanın manevi yönelimi desteklediği ve maneviyat hissinde olumlu değişiklikler yaptığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of spiritual processes in individuals practicing yoga. The population of the study consists of individuals practicing yoga in Turkey. The sample group of the study consisted of 434 female participants (n=434) who were determined by purposive sampling method, lived in different cities and received online yoga training. In this study, 'mixed research method' was used, which is the method of using qualitative and quantitative research methods together in the research. In the quantitative part, the intrinsic spirituality (IS) scale developed by Ekşi, Kardaş, and Koçoğlu (2018) and the spiritual orientation (MY) scale developed by Kasapoğlu (2015) were used. In the qualitative part; semi-structured interview technique was used. The quantitative data obtained were evaluated in SPSS 26.0 package program. According to the results of the normality test, independent sample t test, one way anova and linear regression analysis were used as parametric tests. For the analysis of qualitative data, content analysis was performed using Microsoft Excel program. According to the findings, there was no significant difference between IS and MY scores according to marital status, occupation, education level, income level and practicing sports other than yoga. While there was a significant difference between IS and MY scores according to the age variable, there was a significant difference in IS scores, but not in MY scores according to the duration of practicing yoga. According to the results of regression analysis, it was determined that intrinsic spirituality is a predictor of spiritual orientation. Since it is a mixed study, the qualitative part supports the quantitative part. As a result, it can be said that practicing yoga supports spiritual orientation and makes positive changes in the sense of spirituality.