Dijitalleşmenin profesyonel turist rehberliği mesleğine etkilerini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the effects of digitalization on the professional tourist guide profession
- Tez No: 880320
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde, teknolojik gelişmeler sayesinde dijitalleşme, dijital dönüşüm önemli bir noktaya ulaşmıştır. Dijitalleşme hayatımızın her alanında olan ve birçok mesleği yakından etkileyen bir unsurdur. Dijitalleşmeden etkilenen meslekler içeresinde profesyonel turist rehberliği mesleği de yer almaktadır. Çalışmanın amacı; dijitalleşmenin profesyonel turist rehberliği mesleğini hangi şartlarda, nasıl etkilediğini, olası etkilerin sonuçlarının neler olabileceğini, bu etkilere yönelik olarak uyum sağlamayı kolaylaştırıcı, olumsuz etkileri azaltıcı hangi uygulamaların yapılabileceğini tespit edebilmektir. Çalışmanın kapsamı, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde çalışmak için gerekli belgesini almış, dijitalleşmeye ilgisi bulunan profesyonel turist rehberlerinden oluşmaktadır. Bölge ya da il sınırı bulunmamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden odak grup görüşmesi kullanılmıştır. Ulusal ölçekte çalışma kartına sahip olan, profesyonel turist rehberleri ile toplam iki odak grup görüşmesi yapılmış, birinci görüşme yüz yüze, ikinci görüşme çevrimiçi olarak, toplam 10 profesyonel turist rehberi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler neticesinde, dijitalleşmenin gelecek yıllar da profesyonel turist rehberliği mesleğinden belirli noktalarda etkileyebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the contemporary era, digitalisation and digital transformation have reached a pivotal juncture owing to technological advancements. Digitalisation permeates every facet of our lives and significantly impacts numerous professions. Notably, the profession of professional tourist guiding is among those profoundly influenced by digitalisation. This study aims to elucidate the conditions under which digitalisation affects the professional tourist guiding profession, explore the potential consequences of these effects, and propose practices to facilitate adaptation and mitigate adverse impacts. The research encompasses certified professional tourist guides operating within Turkey's borders, without regional or provincial restrictions, who exhibit an interest in digitalisation. Employing focus group interviews, a qualitative research method, the study engaged ten professional tourist guides through two sessions—one conducted face-to-face and the other online. The findings indicate that digitalisation is poised to affect the professional tourist guiding profession significantly in the coming years.