Yoğun bakım COVİD-19 hastalarında bakır (CU) düzeyinin klinik etkilerinin ı̇ncelenmesi
Examination of the clinical effects of copper (CU) level inintensive care COVİD-19 patients
  1. Tez No: 880328
  2. Yazar: BENGİSU KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA BANU AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bakır, konakçının immün sistem yanıtını destekleyerek güçlü bir antibakteriyel, antifungal, antiviral ve anti inflamatuar etki gösterir. Çalışmamızda yoğun bakımdaki kesin tanı veya şüpheli COVID-19 hastalarında bakır ve seruloplazmin düzeyinin klinik ve prognostik etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Etik kurul onayı alındıktan sonra, çalışmaya 15 Kasım 2021 – 15 Haziran 2022 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Anesteziyoloji Yoğun Bakım Ünitesi'ne kabul edilen COVID-19 veya şüpheli erişkin hastalar dahil edildi. Hastalar COVID-19 pozitif veya negatif olmak üzere iki gruba ayrıldı. COVID-19 negatif grup için kriterler; hastadan üst üste gönderilen 4 PCR sonucunun negatif gelmesi ve yatış sırasındaki semptomlarının başka bir klinik durumla açıklanabilir olması olarak kabul edildi. Hastalara ait demografik veriler, komorbiditeler, başvuru semptomları, COVID-19 PCR sonuçları, APACHE-II ve SOFA skorları, yatış süreleri, laboratuvar sonuçları, yatış kabulündeki bakır ve seruloplazmin düzeyleri, mekanik ventilasyon gereksinimi, vazopressör ihtiyacı ve mortalite bilgileri prospektif olarak kaydedildi. Bakır için normal serum aralığı 13,3-26,7 mikromol/L ve seruloplazmin için normal serum aralığı 22-58 mg/dL olarak belirlendi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların (N=107) [60(%56) kadın ve 47 (% 43) erkek] ortanca(en düşük-en yüksek) yaşı 73(20-91)yıl idi. Hastaların 57'si COVID pozitif, 50 tanesi negatif gruptaydı. Bakır ve seruloplazmin düzeyleri sırasıyla, COVID-19 pozitif grubun ortanca değeri 22,44 mikromol/L (4,15- 42,26) ve 44,3 mg/dL (23,2-87) iken, COVID-19 negatif grubun ortanca değeri 23,185 mikromol/L (11,23-39,9).ve 45 mg/dL (20,6-82,2) olarak bulundu (p=0,62 ve p=0,753). Bakır ve seruloplazmin düzeyleri ile cinsiyet, statin ve gıda takviyesi kullanımı, beslenme bozukluğu, oksijen, mekanik ventilasyon, vazopressör ve renal replasman tedavisi ihtiyacı, yoğun bakım ve hastane yatış süresi ve mortalite arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Toplam 4(%4) hasta düşük bakır düzeyine sahipken, 80(%75) hasta normal, 23(%21) hasta ise yüksek bakır düzeylerine sahipti. Bakır düzeyi yüksek olan grup normal olan grupla karşılaştırıldığında, GGT(gama glutamil transferaz) düzeyi (59(13-315) ve 39(8-369)U/L, p=0.049) ve lökosit (x103 /mikroL) sayısının (9,7(4,8-37,4) ve 8,25(1,6-29,2) p=0.028) daha yüksek olduğu bulunurken, bakır düzeylerinin mekanik ventilasyon, vazopressör ve renal replasman tedavisi ihtiyacı, yoğun bakım ve hastane yatış süresi ve mortaliteye etkisi saptanmadı. Sonuç olarak, COVID tanısı veya şüphesi ile yoğun bakım ünitesine kabul edilen kritik hastalarda kabulde bakılan bakır düzeyinin klinik gidişatı anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Kritik hastaların beşte birinde bakır seviyelerinin yüksek saptanması nedeniyle; kritik hastalarda kabulde bakır düzeyi bakılmasının ve toksisite açısından dikkatli izlemin önemli olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Copper exhibits potent antibacterial, antifungal, antiviral, and anti-inflammatory effects by supporting the host's immune response. Our study aimed to investigate the clinical and prognostic effects of copper and ceruloplasmin levels in critically ill patients with confirmed or suspected COVID-19 in the ICU. After obtaining ethical committee approval, adult patients admitted to the Hacettepe University Anesthesiology Intensive Care Unit from November 15, 2021, to June 15, 2022, were included. Patients were divided into two groups: COVID-19 positive and negative. The criteria for the COVID-19 negative group included four consecutive negative PCR results and symptoms explainable by other clinical conditions. Demographic data, comorbidities, admission symptoms, COVID-19 PCR results, APACHE-II and SOFA scores, length of stay, laboratory results, copper and ceruloplasmin levels at admission, mechanical ventilation requirements, vasopressor needs, and mortality data were prospectively recorded. The normal serum range for copper was determined as 13.3-26.7 μmol/L and for ceruloplasmin as 22-58 mg/dL. The median (range) age of all patients (N=107) was 73 years (20-91), with 60 (56%) females and 47 (44%) males. Fifty-seven patients were COVID-19 positive, and fifty were negative. The median copper and ceruloplasmin levels for the COVID-19 positive group were 22.44 μmol/L (4.15-42.26) and 44.3 mg/dL (23.2-87), respectively, while for the COVID-19 negative group, they were 23.185 μmol/L (11.23-39.9) and 45 mg/dL (20.6-82.2) (p=0.62 and p=0.753). No significant relationship was found between copper and ceruloplasmin levels and gender, statin and food supplement usage, malnutrition, oxygen, mechanical ventilation, vasopressor and renal replacement therapy needs, ICU and hospital length of stay, and mortality. Four (4%) patients had low copper levels, 80 (75%) had normal levels, and 23 (21%) had high levels. The high copper group showed significantly higher GGT (gamma glutamyl transferase) levels (59(13-315) vs. 39(8-369), p=0.049) and leukocyte counts (9.7(4.8-37.4) vs. 8.25(1.6-29.2) (x103 /microL) ( p=0.028) compared to the normal copper group, but there was no significant impact on mechanical ventilation, vasopressor and renal replacement therapy needs, ICU and hospital length of stay, and mortality. In conclusion, copper levels measured at ICU admission did not significantly impact clinical outcomes in critically ill patients with confirmed or suspected COVID-19. However, given that one-fifth of critical patients had high copper levels, monitoring copper levels at admission and careful observation for toxicity might be important in critically ill patients.