Kahramankazan (Ankara) ve çevresi heteroptera faunası üzerine araştırmalar
Research on heteroptera fauna in Kahramankazan (Ankara) and its surroundings
- Tez No: 880327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ÜMİT ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, Kahramankazan ve çevre alanlarının Heteroptera çeşitliliğini belirlemek amacıyla Ankara'nın Kahramankazan ve yakın çevre ilçelerinde belirlenen lokalitelerinde, 2022 yılının Nisan-Eylül ayları arasında haftada bir yapılan arazi çalışmalarında toplanan örneklerle gerçekleştirilmiştir. Örnekleme istasyonları belirlenirken farklı habitat özelliklerine sahip olan alanlar seçilmeye özen gösterilmiştir. Örnekler kısa boylu otsu bitkiler üzerinden atrap kullanılarak, ağaç üzeri, taş altları ya da zeminde görülenler ise elle ya da pens kullanılarak toplanmıştır. Sucul alanlarda ise çelik süzgeç kullanılmıştır. Arazide toplanan örnekler % 70'lik alkol çözeltisine konularak öldürülmek suretiyle laboratuvara getirilmiştir. Laboratuvara getirilen örnekler uygun böcek iğneleri ile iğnelenip doğal duruş şekli verilerek müze materyali haline getirilmiş, ardından stereo mikroskop ve teşhis anahtarları yardımı ile tür tayinleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 972 adet ergin birey incelenmiş ve tür teşhisleri yapılmıştır. Bölgede Heteroptera'nın 14 familyası, 60 cinsi ve 83 türünün var olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden Codophila maculicollis (Dallas, 1851), Apodyphus amygdali (Germar, 1817) ve Oncotylus (Oncotylus) punctipes (Reuter, 1875) Ankara ili için yeni kayıt niteliğindedir. Türlere ait Türkiye ve dünya dağılış bilgileri, kısa taksonomik bilgiler ve habitus görsellerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with samples collected in weekly field studies between April and September 2022, in determined localities in Kahramankazan and nearby districts of Ankara, with the aim of determining the Heteroptera diversity of Kahramankazan and surrounding areas. In the selection of sampling stations, areas with different habitat characteristics were tried to be selected. The specimens were collected from short herbaceous plants using a trap, and those seen on trees, under stones or on the ground were collected by hand or using forceps. In aquatic areas, steel strainers were used. The specimens were fixed in 70% alcohol solution and brought to the laboratory. In the laboratory, the specimens were pinned with appropriate insect needles and shaped into a natural posture, thus turning them into museum materials, and then species identification was carried out with the help of a stereo microscope and identification keys. In the study, 972 adult individuals were examined and species identifications were made. It has been determined that there are 14 families, 60 genera and 83 species of Heteroptera in the region. Among the species, Codophila maculicollis (Dallas, 1851), Apodyphus amygdali (Germar, 1817) and Oncotylus (Oncotylus) punctipes (Reuter, 1875) are new records for the Ankara province. Brief taxonomic information and habitus visuals are included along with the distribution of the species both in Turkey and the world.