Amatör Lig futbolcularında zihinsel dayanıklılık ve sportif sürekli kendine güven
Mental endurance and continuous self-confidence in Amateur League football players
- Tez No: 880334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BOZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın amacı, amatör lig futbolcularının zihinsel dayanıklılık ve sportif sürekli kendine güven düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yapılan bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama model ile tasarlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“ Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”ile“ Sporda Kendine Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri, 2022-2023 sezonunda Elazığ ilindeki amatör ligde faaliyet gösteren toplam 276 sporcudan toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin güvenirliklerini incelemek adına Cronbach Alpha testi kullanılmıştır. Sporcuların zihinsel dayanıklılık ve sportif sürekli kendine güven düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi için korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan araştırmada veriler, SPSS 27 paket programında analiz edilmiştir. Analiz sonuçları incelendiğinde, katılımcıların alt yapı eğitimi alma durumları, eğitim durumları, lisanslı sporculuk yılları ve yaş değişkenlerine göre sporcuların zihinsel dayanıklılık ve sportif kendine güven düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Sonuç olarak, amatör sporcuların alt yapı eğitimi almaları, eğitim durumlarının daha yüksek olması, yapılan sporda sporculuk yılları ve yaşlarının artması sonucunda zihinsel dayanıklılık ve sportif kendine güven duygularının da arttığı söylenebilir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between mental endurance and sportive self-confidence levels of amateur league soccer players. This study was designed with relational survey model which is one of the quantitative research methods. In the research,“Mental Endurance Scale”and“Sports Self-Confidence Scale”were used as data collection tools. The research data were collected from a total of 276 athletes operating in the amateur league in Elazığ province in the 2022-2023 season. Cronbach Alpha test was used to examine the reliability of the data obtained from the research. Correlation analysis was performed to determine the relationship between athletes' mental toughness and sportive self-confidence levels. In the research, the data were analyzed in SPSS 27 package program. When the results of the analysis were examined, significant differences were obtained between the mental toughness and sportive self-confidence levels of the athletes according to the participants' status of receiving infrastructure training, educational status, years of licensed sportsmanship and age variables. As a result, it can be said that mental endurance and sportive self-confidence feelings of amateur athletes increase as a result of receiving infrastructure training, higher education level, years of sportsmanship in the sport and increasing age.