A foucauldian reading of Doris Lessing's The Golden Notebook and Bernardine Evaristo's Girl, Woman, Other
Doris Lessing'in Altın Defter'i ve Bernardine Evaristo'nun Kız, Kadın, Öteki'nin Foucaultcu bir okuması
- Tez No: 880357
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA PEKŞEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Doris Lessing'in The Golden Notebook (1962) ve Bernardine Evaristo'nun Girl, Woman, Other (2019) adlı edebi eserlerini ayrıntılı bir şekilde incelemek için Foucault'nun teorilerini içeren bir çerçeve kullanır. Çalışmanın temel amacı, bu romanlardaki kadın baş karakterlerin deneyimlediği“iktidar-bilgi”,“direniş”ilişkilerini araştırmaktır. Bununla birlikte, bu çalışma, Foucault'nun“iktidar-bilgi”ve“direniş”gibi kavramlarını onun diğer teorik çerçevelerinden gelen“söylem”,“özne”,“özgürlük”, ve“kendine bakım”gibi kavramlarla sentezlemesi açısından öne çıkar. Çalışma, bu Foucaultcu kavramları, her iki romanın kadın karakterlerinin deneyimleri içinde sunarak, edebiyat alanında yeni bir bakış açısı sunar. Bununla birlikte kadın karakterlerin, kısıtlayıcı ve baskıcı bir toplumda, hâkim söylemleri nasıl sorguladıklarını ve iktidar ilişkilerinin içinde nasıl öznelik ve öz-yetki elde etmeye çalıştıklarını gösterir. Ayrıca, çalışma, Foucault'nun cinsiyet konsepti bağlamında kadın baş karakterlerin özellikle erkek egemen toplumda Foucault'nun ortaya attığı“toplumsal normlar”ve“söylemler”adı altında ne tür baskılara, sindirilmelere, limitlemelere maruz kaldıklarını inceler. Bu bağlamda çalışma yine Foucault'nun“özgürlük”, ve“kendine bakım”gibi kavramlarını ön plana çıkararak kadın baş karakterlerin bu normlara karşı direnişlerini incelemekte ve bu kavramların karakter gelişimleri ile nasıl ilişkilendirildiğini göstermektedir. Kadın baş karakterler, Foucault'nun, iktidarın cinsiyet üzerinden kurduğu tahakküm fikrine karşı hareket eden karakterler olarak tasvir edilir. Böylece, çeşitli direniş pratikleri ile kadın baş karakterler, hâkim“toplumsal normlar”karşısında öz-yetkilerini ve özerkliklerini nasıl savunduklarına dair örnekler olarak sunulurlar. Foucault'nun“iktidar-bilgi”,“direniş”ve“öz-bakım”kavramlarının bu benzersiz senteziyle, bu çalışma edebiyat alanında farklı bir konumda bulunur. Hem her iki romanın kadın karakterlerini hâkim normlara karşı direnen ve mevcut toplumsal kodlara uymayan bir dönüşüm sürecinden geçen karakterler olarak sunması, hem de öz-yetkiyi yeniden şekillendirerek bireysel ve kolektif düzeyde öz-kimliklerini nasıl elde ettiklerini vurgulaması mevcut literatüre yeni ve özgün bir katkı sağlar. Sonuç olarak, tamamen farklı hikayelere sahip olsalar da The Golden Notebook ve Girl, Woman, Other Foucaultcu bir çerçeve içinde, yaygın iktidar ilişkileri arasındaki karmaşık etkileşimler içerisinde bireysel özgürlük, öz yetki, öz bakım ve öznelik açısından analiz edilebilir. Bu bağlamda çalışma, edebiyatta iktidar ve direnişin daha derinden anlaşılmasını sağlarken, karakterlerin öz-yetki ve öznelik arayışlarında hâkim“normları”altüst etme yeteneğini vurgular.
Özet (Çeviri)
This study employs a Foucauldian framework to explore two literary works in detail: Doris Lessing's The Golden Notebook (1962) And Bernardine Evaristo's Girl, Woman, Other (2019). The main goal is to investigate the relationships that the female protagonists in these novels experience regarding“power-knowledge”, and“resistance”. Furthermore, this study stands out for its unique synthesis of Foucault's concepts, such as“power-knowledge”and“resistance,”with concepts from his other theoretical frameworks, including“discourse,”“subjectivity,”“freedom,”and“self-care”. By presenting these Foucauldian concepts within the experiences of the female characters in both novels, the study offers a fresh perspective in the field of literature. It demonstrates how the female characters question dominant narratives in a limiting and oppressive society and strive to attain subjectivity and self-agency within the intricate web of power relations. Additionally, the study examines the specific pressures, suppressions, and limitations the female protagonists face within a male-dominated society under the umbrella of Foucault's“social norms”and“discourses”. In this context, the study highlights the female protagonists' resistance to these norms, emphasizing the role of Foucault's concepts of“freedom,”and“self-care”and their interrelation with character development. The female protagonists are portrayed as characters who resist the dominance of power over gender roles. Thus, through various acts of resistance, the female protagonists are presented as examples of Foucault's idea of“ transformative freedom ”wherein they defend their self-agency and autonomy against prevailing“social norms.”With this unique synthesis of Foucault's“power-knowledge,”and“resistance,”methodology, this study holds a distinctive position in the field of literature. Not only does it present the female characters in both novels as undergoing a transformative process by challenging and not conforming to prevailing, traditional societal codes and norms, but it also emphasizes their achievements of self-autonomy by reshaping their self-agency on an individual and collective level. As a result, despite their entirely different narratives, Girl, Woman, Other and The Golden Notebook can be analyzed through a Foucauldian framework, offering insights into the complex interactions between individual freedom, self-agency, self-care, and subjectivity within widespread power relations. In this context, the study deepens the understanding of power and resistance in literature, while highlighting the characters' ability to overturn prevailing“norms”in their pursuit of self-autonomy and subjectivity.