A Foucauldian reading of power politics in Animal Farm and Lord of the Flies
Güç politikalarının Foucault'ya göre bir incelemesi: Hayvan Çiftliği ve Sineklerin Tanrısı
- Tez No: 668363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUĞU TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez George Orwell'in Animal Farm (Hayvan Çiftliği) ve Willim Golding'in Lord of the Flies (Sineklerin Tanrısı) başlıklı romanlarındaki güç ve politika arasındaki bağıntıyı Michel Foucault'un görüşlerine gönderme yaparak inceler. Her iki romanda da güç, ilgili diğer karakterler karşısında politik fayda sağlama ve üstün olmanın tek yolu olarak gösterilir. Hem Napoleon hem de Jack diğer karakterlerden üstün olma hırslarını baskıcı güce dayandırırlar. Her iki karakter de kendi farklı toplulukları içinde var olan hiyerarşik düzene itirazı olan her canlıyı/bireyi ezmeye veya yok etmeye çalışırlar. Kurdukları totaliter düzenin katılımcıları Napoleon ve Jack'e gore birer kukladır. Napoleon ve Jack hakim oldukları düzeni korku duygusu ile yönetirler ve bu korku duygusunu oluşturan da ölüm tehdididir. Focault ayrıca başka bir üstün güç biçimi olan normalleştirici güçten söz eder ki buna göre yaptırım sadece baskıcı güç aracılığı ile gerçekleştirilmez. Normalleştirici güç etki alanındaki bireyleri sayısız kurallar ve yasalarla yönetir ve bu kuralları bireylerin zihinlerine çocukluktan itibaren yerleştirir. Bireyler bu kurallar ve yasalara uymayı bir an bile sorgulamayıp, teredddüt etmeden kabul ederler. Böylece üstün bir güç yaratılmış olur. Farklı bir sisteme gore işletilen bu güç konumu bakımından altta olanları yasalara uymaya zorlar. Örneğin, polisler bu gücü doğrudan yasaların yaptırım gücüne dayanarak kullanırken, öğretmenler yasaların ve kuralların yaptırım gücünü dolaylı yollarla hedef kitlelerine aktarırlar. Normalleştirici güç bireylerin baş kaldırmayı düşünmeyeceği dengeli bir yönetim biçimi önerir. Bu tezde incelenen iki roman da gösteriyor ki sadece baskıcı gücün kullanıldığı yönetim sistemleri dengesizdir ve bu dengesizlik sonunda isyana yol açmaktadır. Her iki roman da gücü elinde tutanların acımasız davranışlarına maruz kalanların isyanını aktarır. Her iki roman yazarının görüşüne gore uygulanan ister baskıcı güç ister normalleştirici güç olsun, sistem yönetimi altındakileri mutlak kontrol altında tutmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relations of power and politics as represented in George Orwell's Animal Farm and in William Golding's Lord of the Flies with reference to the philosophy of Michel Foucault. In both novels, power is an evident source of gaining political advantage over the others. Both Napoleon and Jack rely on“repressive power”to be superior. They either suppress or destroy all the entities in their distinct communities who resist against the hierarchical order. They create a totalitarian system that treats its subjects as puppets. Both Napoleon and Jack rule their communities through fear, and that fear is made up of death threats. On the other hand, Foucault describes another superior form of power, named“normalized power,”which suggests that in order to be assertive, one does not have to use power. This form of power puts certain groups under countless rules and laws and implants them into the group members' minds as early as childhood. Individuals accept to obey these rules and laws willingly without judging or questioning them. Thus, a superior form of power is created. This power is governed by different systems that enforce these laws on those who are beneath it. The police, who directly enforce those laws, or teachers who indirectly enforce them by teaching these laws might be given as examples. Normalized power offers a more balanced system that ensures those who are subject to it will not revolt. The two novels that are selected to study in this thesis indicate that the systems that use repression alone are imbalanced and likely to end up in revolt. Both novels convey the reactions of those who are subject to the cruel treatment of power-holders. Indeed, both Orwell and Golding emphasize the fact that by using either normalized or repressive power, the system manages to keep the ruled ones under strict control.